Новиот технички премиер Оливер Спасовски во рок од 30 дена треба да достави нов анкетен лист до Државната комисија за спречување корупција.

Објавил: Весна Петровска | 4 јануари, 2020 10:54

КОЛКУ ТЕЖИ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Каков имот пријавил новиот технички премиер!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Вчера Собранието со 101 глас ја избра преодната Влада, за нов технички премиер е ставен Оливер Спасовски.

Техничката Влада трае 100 дена до изборите кои треба да се случат на 12. април оваа година.

Новиот технички премиер Оливер Спасовски во рок од 30 дена треба да достави нов анкетен лист до Државната комисија за спречување корупција.

Во анкетниот лист кој го доставил до Антикорупциска комисија кога станал министер во 2017 година на свое име пријавил куќа во Куманово од 309 метри квадратни, проценета на 7,3 милиони денари, стекната како подарок, објави еМагазин.

Вози Пежо 307, а на свое име пријавил и уметнички и колекционерски предмети, проценети на 260 илјади денари.

Има и кредит од 600 илјади денари, кој треба да го отплати годинава.

На име на родителите пријавил земјиште во Куманово и Старо Нагоричане, шума од 37 илјади метри квадратни во Старо Нагоричане, проценета на 4,2 милиони денари и куќа од 60 метри квадратни во Куманово, проценета на 1,2 метри квадратни.

На име на родителите пријавил и Шкода Фабија и машини и друга опрема.

На свое име и на име на родителите пријавил денарски платежни картички.

Целиот негов анкетен лист, ОВДЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој прокоментира за трговската ознака, и вели дека ние треба да бидеме многу понастојчиви и политички, не само правно. Потсетува дека за тоа е формиран тим од експерти од двете страни, кој треба во рок од три години да донесе решение за ознаките за се што се извезува од нашите две држави во светот.

Пендаровски: На албанците името Македонија, идентитетот и јазикот македонски, не им значи!

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера во интервју за емисијата Само вистина...

Златев за пример го посочи Доналд Трамп кој ги обвинува медиумите кои се критички настроени кон него и неговата политика. Се расправа со „CNN“, се расправа со „New York Times“, ги обвинува за ширење на „Fake News“.

Златев: Реагираат на мене бидејќи им ги откривам скандалите!

Новинарот иглавен и одговорен уредник на порталот ЕкономскиЛидер, ЉупчоЗлатев, во...

Не обвинија само поради тоа што си ја сакаме Македонија. Секој ден сме бомбардирани со лажни вести и афери.

Мизрахи: Ќе ставиме крај на ЗАЕВИЗМОТ- не обвинија бидејќи си ја сакаме МАКЕДОНИЈА

Разрешената министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на социјалните...