И очилата за сонце имаат рок на траење.

Објавил: Стефан Каневче | 12 мај, 2019 11:07

Колку траат очилата за сонце?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ова го тврдат научниците од бразилскиот универзитет во Сао Паоло, кои спровеле истражување со кое откриле дека со текот на времето стаклата, ја губат првобитната заштита од УВ-зраци и повеќе не можат да ги заштитат очите од опасните зраци.

Заради сето ова не се препорачува да се носат истите очила за сонце повеќе од две години.

Имено, сончевите зраци постепено ги оштетуваат стаклата додека заштитата од УВ-зраците целосно не исчезне.

А според истражувањето, тоа се случува после две години, колку што изнесува просечното траење на заштита од сонце кај секој еден пар очила. Заради тоа, секои две години треба да ги менувате очилата или во најмала рака да ги смените само стаклата во случај ептен да ви се допаѓаат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Стил

Во последно време, нај актуелниот Бојан Јовановски- Боки 13 носеше исклучиво реномирани брендови на себе. Обожаваше да се слика во парчиња оригинална облека на “Версаче”, “Долче и Габана”, “Диор”.

ОД ЦЕНАТА ЌЕ ВЕ ЗАБОЛИ ГЛАВА: Еве колку илјадници ЕВРА чини облеката на БОКИ 13!

Боки 13 секогаш е најактуелен со скоро сѐ што прави, а последните недели се наоѓа во...

Ако се сметате себе си за вежбач имате тенденција да видите некои познати лица: редовните, пријателите, можеби колега или слично. Но, исто така, почнувате да гледате одредени видови на луѓе.Понекогаш, овие луѓе ве тераат да се смеете, понекогаш, дури може да ве натераат да се лутите.

Типови на луѓе кои ги гледаме во теретана

“Сакам јако тело,сакам да земам протеини за да накачам маса ,само стомачни и голем...