Полицискиот час наместо од 20, да започнува од 21 часот.

Исто така, по три недели, ќе можат да се отворат кафулињата и рестораните, но само терасите и градините.

Објавил: Мирко Бачиќ | 26 април, 2021 12:14

Комисијата предлага скратен полициски час за Велигден

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/360

По три недели, ќе можат да се отворат кафулињата и рестораните, но само терасите и градините!

Полицискиот час наместо од 20, да започнува од 21 часот.

Исто така, по три недели, ќе можат да се отворат кафулињата и рестораните, но само терасите и градините.

Ова се предлозите на Комисијата за заразни болести кои ќе се најдат на владина седница утре, кога истекува актуелниот сет рестриктивни мерки.

За делумно олабавување на мерките придонесува намалувањето на бројот на новозаразени и на хоспитализирани во изминатите денови.

Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, регистрирани се нови 314 случаи со ковид-19, 27 починати и 557 оздравени пациенти. Бројот на активни случаи во земјава изнесува 16 858, од кои 7 597 се во Скопје.

На инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 1 507 пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот, од кои 587 пациенти во Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ сеуште нема донесено одлука за поддршка на кандидатите во општините кои не се дел од коалицијата „За обнова на Македонија“ или од коалицијата Алијанска/Алтернатива, истакна Мицкоски.

Мицкоски: Подавам рака за обединување и рушење на оваа влада

Коалицијата „За обнова на Македонија“ на гласањето за советничките листи освои 55...

На обработени 97,08 отсто од гласачите, излезеноста на локалните избори до 17 часот е 41,08 отсто, што значи дека гласале 730 603 граѓани, покажуваат последните информации од ДИК.


Во однос на последните локални избори, кои се одржаа на 15 октомври 2017 година, одзивот е помал за околу 8 отсто. Пред четири години во првиот круг до 17 часот на гласање излегле 49,14 отсто од запишаните гласачи.

Денешната излезеност е помала и, ако се направи споредба со пресекот до 17 часот од вториот круг на локалните избори во 2017 година, таа изнесувала 43,89 отсто.

Даштевски: Гласањето може да продолжи до 19:30 часот

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски на својата редовна прес конференција во...

Во Прилеп граѓаните денеска се определуваат за еден од петтемина кандидати за градоначалник и за една од осумте советнички листи.

Гласањето почна навреме во Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани

Точно во 7 часот изутринава е отворено 141-то избирачко место во Прилеп и гласањето почна...

Во четврток, 14 октомври 2021 година, во Малме, претседателот Пендаровски ќе оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен, додека во Гетеборг ќе оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска.

Пендаровски во работна посета на Шведска

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска – 13 октомври 2021 година, среда, ќе престојува...