Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 август, 2020 14:47

Конечно добра вест за коронавирусот: Откриено дали се размножува во вода?

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според најновото истражување од група експерти од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија Вектор коронавирусот во солена вода не се размножува а на собна температура на водата околу 99,9 отсто од честичките за 72 часа.

Околу 99,9 отсто од честичките умираат на собна температура на водата за 72 часа, соопшти прес-службата на Сојузната служба за надзор и заштита на правата на потрошувачите.Докажано е дека вирусот во солена вода не се размножува, но може да живее. При тоа, времето на деактивирање на новиот коронавирус директно зависи од температурата на водата.

Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Со растот на температурата на водата, бројот на живи вирусни честички значајно се намалува, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Министерот Филипче изјави дека дел од стратегијата е удвојување на бесплатните сезонски вакцини против грип. Тој вели дека вакцината нема да биде задолжителна, но тоа е важна мерка за заштита против Ковид 19, особено за луѓето од најранливите групи!

Филипче: Ќе се удвои бројот на бесплатни вакцини против сезонски грип

Зајакнување на болничките капацитети, брзо тестирање, зголемување на медицинскиот...

Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Еве како да се заштитите од комарците- оваа храна не треба да ја јадете!

Општо познато е дека комарците се хранат со човечка крв. Но, како што тврди пулмологот...

Да ја покажеме нашата грижа, да даруваме и да спасиме човечки живот. Апелирам на солидарност, затоа што нема ништо поважно од нашето здравје и здравјето на нашите најблиски! – порача министерот Филипче.

Обезбедени 61 единица плазма за третман на пациенти со ковид-19

Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19,...

Заштитна маска на лицето, држење физичка дистанца, често миење на рацете!

Клучно е да се почитуваат личните мерки за заштита и донесените протоколи за работа на плажите и базените од страна на СИТЕ

Со зголемениот број на посетители на туристичките места низ државата, клучно е да се...