Уште од денот на несреќата, семејството ја крие состојбата на Шумахер, далеку од очите на јавноста, но сепак Тод е еден од ретките луѓе што сопругата на Шумахер, Корина дозволува да се приближи на нејзиниот сопруг. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 септември, 2020 22:39

Конечно добра вест за состојбата на Михаел Шумахер

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Добри вести пристигнаа за фановите на некогашниот број еден возач на Формула 1 Михаил Шумахер. Убавата вест денеска ја соопшти Жан Тод, поранешниот шеф на Ферари кој истакна дека порано или подоцна тој ќе се опорави.

Михаел Шумахер, роден на 3 јануари 1969 е пензиониран германски Формула еден кој настапувал за тимовите на Џордан Град При, Бенетон и Ферари, каде што го поминал најголемиот дел од својата кариера, како и во Мерцедес Бенз на крајот на својата кариера. Познат по единаесет годишниот успех со Ферари, Шумахер е единаесет кратен Светски Шампион и е нашироко почитуван како еден од најдобрите Ф1 возачи на сите времиња.

-Го видов Мајкл минатата недела. Тој се бори, изјави поранешниот шеф на Ферари за новинската агенција „ПА“.

Уште од денот на несреќата, семејството ја крие состојбата на Шумахер, далеку од очите на јавноста, но сепак Тод е еден од ретките луѓе што сопругата на Шумахер, Корина дозволува да се приближи на нејзиниот сопруг. 

-Она што можам да го сторам е да останам близу до нив и да им помагам кога ќе им требам, изјави поранешниот шеф на Ферари.

Тој последен пат зборуваше за Шумахер во јули, кога за медиумите изјави дека се надева дека „светот ќе има можност повторно да го види Михаел“.

-На тоа се стремат тој и неговото семејство, рече Тод.

Минатата година во јавноста излезе веста дека Шумахер наводно, бил подложен на терапија со матични клетки во Париз во 2019 година и продолжува да се лекува дома.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...