Тие мeрки се донесени во петокот после состанокот на владaта, кој траел 10 часа, а ќе бидат применувани во согласност со одлуките на ЕУ.

Објавил: Стојче Бушин | 17 мај, 2020 9:50

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ: Италија се отвора за туристите на 3 јуни!

Фото/Текст извор: ©Иновативност Магазин.мк

Италијанската влада на 3 јуни ќе ги отвори границите за туристите од Европската унија и ќе го укине задолжителниот карантин за странските посетители.

Тие мeрки се донесени во петокот после состанокот на владaта, кој траел 10 часа, а ќе бидат применувани во согласност со одлуките на ЕУ!

Италијанската влада на 3 јуни ќе ги отвори границите за туристите од Европската унија и ќе го укине задолжителниот карантин за странските посетители.

Туризмот е една од главните гранки на италијанската економија и претставува околу 13% од бруто домашниот производ.

„Отворањето на италијанските граници не само што е добро за туризмот туку е добро и за земјоделството затоа што ќе може да дојдат околу 150.000 сезонски работници од Романија, Полска и Бугарија“ вели земјоделскиот синдикат Koldireti.

Италијанците почнувајќи од 3 јуни ќе можат слободно да се движат по земјата без никакви ограничувања, освен во случај на повторна епидемија на корона вирусот, од кој во земјата умреа 32.000 луѓе!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест...

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време...