Во Шпанија црниот биланс изнесува 849. Експерот на СЗО, Марк Рајан посочува дека земјите треба многу порешително да го нападнат коронавирусот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 март, 2020 15:34

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ: СЗО објави дека ПАНДЕМИЈАТА оди кон стабилизација во Италија и Шпанија!

Фото/Текст извор: ©алсат

Расте бројот на заболени, починати но и на оздравени луѓе од заразата Ковид 19.

Двете најзагрозени европски земји Италија и Шпанија во изминатото деноноќие регистрираа голем број на починати. Во Шпанија црниот биланс изнесува 849. Експерот на СЗО, Марк Рајан посочува дека земјите треба многу порешително да го нападнат коронавирусот.

„Ние се надеваме дека пандемијата оди кон стабилизација во Италија и Шпанија, но прашањето е како ќе се помине од стабилизација кон редуцирање на случаите со коронавирусот кон нула. За да се намалат броевите се бара двојно залагање на јавното здравство бидејќи вирусот нема да исчезне сам. Тој треба да се нападне и токму на ова треба да се фокусираат земјите во моментот“, наведуваат од СЗО.

САД сепак е новото жариште. Тие се прва земја во светот каде од пандемијата на коронавирус досега се инфицирале 164 илјади лица. И во Русија бројот на заразени лица е загрижувачки.

И кај нашите соседи бројките на луѓе заболени од заразата се зголемуваат. Во Албанија на 243 лица. Заменик-министерката за здравство на Албанија Мира Ракацоли, соопшти дека од коронавирусот починале 13 лица, пишува Алсат.

„Во последните 24 часа се тестирани 145 осомничени лица, од кои се потврдени 20 нови случаи на Ковид-19. До денес 1.671 сомнителни случаи биле тестирани и потврдени позитивни со COVID-19, 243 случаи. Добрата вест е дека во последните 24 часа имаме осум излекувани пациенти со што бројот на излекувани се зголеми на 52 лица“, рече Мира Ракацоли, заменик министер за здравство на Албанија.

Во Србија се инфицирани над 780 лица од кои 16 починаа, а 42 се веќе излекувани. Во Бугарија има 379 заболени, а 8 починати. Во Косово има 108 заболени лица.

И во Русија бројот на заразени лица е загрижувачки.

Во изминатите 24 часа се зголеми за дополнителни 500, што е најголем пораст за еден ден во оваа земја. Денес Кина објави дека имаат еден починат од 48 новозаразени со коронавирус, сите повратници од странство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Братот на Џорџ Флојд,  Теренс Флојд дошол на местото каде што починал неговиот брат и го посетил муралот направен во чест на неговиот брат.

НА МЕСТОТО КАДЕ БЕШЕ УБИЕН ФЛОЈД ДОЈДЕ НЕГОВИОТ БРАТ: Не правете нереди, тоа нема да го врати мојот брат!

Братот на убиениот Џорџ Флојд го ​​посети местото на импровизиран меморијал во Минеаполис...

Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

ХИЛАРИ КЛИНТОН ЖЕСТОКО УДРИ ПО ТРАМП: Тоа е злоупотреба на претседателската моќ!

Поранешниот државен секретар и кандидат на претседателските избори во 2016 година, Хилари...

Тоа се однесува на граѓаните за кои причината за карантинот не е контакт со лице заразено со Ковид-19, се наведува во новата наредба на бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев, пренесува БГНЕС.

Бугарија го укина карантинот за државјани на Македонија!

Директорите на регионалните здравствени инспекторати ја укинаа наредбата за задолжителен...

Но, вистинскиот хаос на социјалните мрежи се појави кога луѓето сфатија за која песна станува збор.

ВИСТИНСКИ ШОК ВО АМЕРИКА: ДОДЕКА ТРААТ ПРОТЕСТИТЕ, ОД ПОЛИЦИСКИТЕ МОТОРОЛИ ЕЧИ ПЕСНА ЗА РАДОВАН КАРАЏИЌ!

Дека непознати лица го прекинаа радио сигналот на полицијата во Чикаго со српски песни...