Ако користите обични хируршки маски, не заборавајте да ги менувате редовно. Истражувачите со месеци го проучуваат новиот корона вирус за да откријат колку долго останува на различни површини и под какви услови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 март, 2020 20:02

КОНЕЧНО ОТКРИЕНО: Еве колку време се задржува корона вирусот на заштитните маски!

Фото/Текст извор: ©извор Слободен Печат

Некои студии во Хонгконг откриле дека значителното ниво на вирусот сè уште може да се открие на надворешниот слој на хируршката маска дури и по седум дена, објави Слободен печат.

Ако користите обични хируршки маски, не заборавајте да ги менувате редовно. Истражувачите со месеци го проучуваат новиот корона вирус за да откријат колку долго останува на различни површини и под какви услови.

Ако користите обични хируршки маски, не заборавајте да ги менувате редовно. Истражувачите со месеци го проучуваат новиот корона вирус за да откријат колку долго останува на различни површини и под какви услови.

Некои студии во Хонгконг откриле дека значителното ниво на вирусот сè уште може да се открие на надворешниот слој на хируршката маска дури и по седум дена.

 

Од друга страна, американските научници не го пронашле вирусот по 24 часа на картон, што укажува дека употребата на поштенски услуги, односно испорака на пакети, генерално не претставува опасност.

Светската здравствена организација соопшти дека е многу мала веројатноста луѓето да се заразат преку пакетите на пазарот, вклучително и оние што се доставуваат преку пошта.

Печатената хартија, вклучително и весниците, го убиват вирусот за три часа, а експертите денес објавија дека веројатноста за зараза од превезената стока е мала.

– Веројатноста дека заразено лице ќе го пренесе вирусот на производи кои се продаваат во маркетите, како и на индустриските производи, е мала. Ризикот од инфекција со коронавирусот преку пакетите кои се превезуваат и кои постојано се преместуваат и се изложени на различни временски услови, е исто така многу мал – соопшти Светската здравствена организација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин...

По еден месец, беше објавено дека експерименталната група значително изгуби, во просек од 7 килограми и ја намали нивната содржина на маснотии за 14 проценти.

Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабела 7 килограми и го намалила холестеролот!

Луѓето кои јадат лажица мелен ким губат три пати поголема тежина на ден во споредба...