Најдобриот исплатлив автомобил за 2020 година, новата Opel Corsa, пристигна во Македонија.

Објавил: Македонка Димкин | 21 декември, 2019 1:17

Конечно пристигна и во Македонија, совршена елегентна и современа

Фото/Текст извор: ©авто магазин

Најдобриот исплатлив автомобил за 2020 година, новата Opel Corsa, пристигна во Македонија.

Првата Опел Корса А беше лансирана во октомври 1982 година. Произведено е во фабриката „Generalенерал моторс“ во Сарагоса, Шпанија. Корса А беше првиот модел на Опел во класата на мали автомобили – релативно доцна откако VW Polo веќе беше лансиран во март 1975 година и Ford Fiesta во мај 1976 година.

Ја дочекаа љубителите на марката кои имаа можност да се запознаат со адутите со кои таа ја освои AutoBest титулата. А нив ги има многу, посебно оние задолжени за безбедноста.

Се издвојуваат системите за предупредување за судир со автоматско сопирање при итни случаи и детектирање на пешаците, интелигентната контрола на брзината, предупредување за менување од лента, препознавање на сообраќајните знаци и други.

Вистински белег се прилагодливите IntelliLux LED матрикс светла, кои Opel за прв пат ги нуди во сегментот на мали автомобили. За динамиката и економичноста е задолжена широка палета бензински и дизел мотори со моќност од 75 до 130 коњски сили, а севкупниот впечаток го заокружува осумстепениот автоматски менувач.

Corsa од идната година ќе биде достапна и во електричната верзија, која ќе има автономија од 337 километри. Со неа таа како и сите претходни генерации ги потврдува напорите на инженерите на Opel да се понуди практичен автомобил ориентиран кон иднината, и тоа по доста атрактивна цена – 12.920 евра во Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.