ЕУ објави дека овој закон ќе доведе до прекинување на трговските преговори и Бегзит без договор, со сите придружни негативни последици.

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 септември, 2020 13:42

Конфликт меѓу Британија и ЕУ: Парламентот гласаше за поддршка за контроверзниот закон за Брегзит

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Британската влада ја доби поддршката од парламентот во понеделникот вечерта за контроверзниот закон за внатрешниот пазар, со кој се кршат одредбите од договорот за излез на Велика Британија од Европската унија, пренесува Ројтерс.

340 пратеници гласаа за нацрт-законот, додека 263 беа против. Сега следува четиридневна расправа за законот, а најтешкото прашање е дали парламентот треба да ги одобри неговите најконтроверзни точки.

Претходно, парламентот го отфрли амандманот на Лабуристичката партија, која го отфрла предлог-законот како кршење на меѓународното право. Неколку пратеници, вклучително и пет поранешни премиери, веруваат дека повредата на меѓународното право ќе му наштети на угледот на Велика Британија.

ЕУ објави дека овој закон ќе доведе до прекинување на трговските преговори и Бегзит без договор, со сите придружни негативни последици.

Од друга страна, премиерот Борис Џонсон тврди дека е потребно да се спротивстави на „апсурдните“ закани на Брисел, меѓу другото, да се подигнат бариери меѓу Северна Ирска и да се воведе блокада на трговијата со храна, што би го загрозило единството на Обединетото Кралство.

“ЕУ сè уште не го тргна револверот од масата. Она што не можеме да го толерираме сега е ситуација во која нашите соговорници од ЕУ сериозно веруваат дека имаат моќ да ја растурат нашата земја”, рече Џонсон пред гласањето во парламентот.

ЕУ објави дека овој закон ќе доведе до прекинување на трговските преговори и Бегзит без договор, со сите придружни негативни последици.

ЕУ побара од Велика Британија да се откаже од главните точки на законот до крајот на септември и ако не го стори тоа, нема да има договор за трговија на крајот на годината, кога ќе истече преодниот рок за Брегзит, што ќе влијае на целата трговија, од делови за автомобили до храна.

Брисел предупреди и дека ќе ја извести Велика Британија на суд доколку се придвижи кон контроверзниот нацрт закон, за кој вели дека ќе го загрози мировниот договор во Северна Ирска.

Според Протоколот Ирска / Северна Ирска, кој е вклучен во Договорот за напуштање на ЕУ, Велика Британија планира да продолжи со примена на царинските правила на ЕУ по завршувањето на преодниот рок со цел да се избегнат граничните контроли со Република Ирска, членка на ЕУ.

Ова значи дека ќе се провери одредена стока што патува меѓу Северна Ирска и Велика Британија, што, според британската влада, ќе резултира со граница во Ирското Море. Преодниот рок истекува на 31 декември годинава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Швајцарската народна партија (SVP), која има најмногу мандати во паралементот, повика на референдум за укинување на Спогодбата за слободно движење на луѓето со ЕУ, која е на сила од 2002 година, го побара десничарската партија, а тоа дополнително ќе загрозеше уште шест билатерални спогодби со ЕУ.

Швајцарците убедливо го одбија планот за напуштање на договорот за слободно движење со ЕУ

Швајцарците со големо мнозинство го отфрлиле со референдумот во неделата предлогот...

Тие се надеваат дека премиерот Борис Џонсон ќе се откаже од новите ограничувања што се воведуваат со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од КОРОНА: Научниците објавија застрашувачки извештај!

Речиси 75.000 луѓе може да умрат од болести кои не се поврзани со коронавирус, како резултат...

Тоа беше еден од најсилните хакерски напади досега во Унгарија, 10 пати помоќен од вообичаените напади DDoS, посочува Телеком, пренесува Ројтерс.

УНГАРЦИТЕ НА УДАР ОД ХАКЕРИ: Нападот врз финансиските институции дојде од Русија, Кина и Виетнам!

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура беа погодени...

Водечки епидемиолог од Кина тврди дека петтиот бран на пандемија е можен во оваа земја, пренесува Гардијан.

ВО КИНА МОЖЕН 5 БРАН НА ЕПИДЕМИЈАТА: Водечки епидемиолог од Кина изнесе ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА!

Покрај првичната избувнување на епидемијата во Вухан, подоцнежните бранови се карактеризираат...