Кон изјави дека засега не се зборува за отворање старечки домови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 мај, 2020 10:48

КОН ОБЈАВИ УБАВА ВЕСТ ЗА СРБИЈА: На крај сме од епидемијата, се чека оваа бројка!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Епидемиологот Предраг Кон изјави денеска дека Србија е на излез од епидемијата и дека влегува во период на спорадично појавување на вирусот корона, наведувајќи дека таканаречените „џебови“ можат да се појават и во текот на месец јуни.

Кон објави убави вести за Србија. Во текот на вчерашниот ден бевме на 0,8 проценти позитивни од бројот на тестирани. Кога ќе падне под 0,5, тоа е спорадична појава“, рече Кон.

„Дефинитивно излегуваме од епидемискиот период. Во текот на вчерашниот ден бевме на 0,8 проценти позитивни од бројот на тестирани. Кога ќе падне под 0,5, тоа е спорадична појава“, рече Кон.

Кон изјави дека засега не се зборува за отворање старечки домови.

„Додека вирусот се уште циркулира, тој може да влезе во колектив каде што се ранливите категории, како што се старечки домови. Нема отворање домови засега.

Зборувајќи за тестирање на антитела, Кон рече дека граѓанин, доколку има позитивен резултат, треба да оди на лекар, односно на инфектолог, виролог или имунолог.

“Тие треба да бидат прегледани и лекарите треба да објаснат што да прават следно. Од анкетата за тоа лице треба да се види каде би можело да ја фати инфекцијата”, објасни лекарот.

Како што рече, заштитните маски ќе бидат задолжителни за сите лица на возраст над 65 години и хронични пациенти во наредниот период во текот на летото.

„Додека не објавиме дека воопшто нема вирус и резултатот не е„ нула “. Подоцна, тие исто така можат да се релаксираат”, заклучи Кон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...

Тој потенцираше дека пренесувањето на вирусот се должи на директен контакт, што значи дека  однесувањето на граѓаните довело до тоа.

ДОБАР СОВЕТ ОД ДОКТОР КОН: Секој кого ќе го сретнете, сметајте го за заразен!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека активноста на коронавирусот се зголемува и...

Според последните податоци, од вкупниот број тестирани во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 проценти од заразените се од Белград.

ВУЧИЌ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГИ СООПШТИ НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Можно е потполно затворање на Белград!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по препорака на Кризниот штаб за справување...