Тој изјави дека моментално има 12 мали јата и дека голем број на луѓе, 57 проценти, не знаат каде се заразиле.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 јуни, 2020 10:15

КОН: Ситуацијата со коронавирусот се влошува- се разгледува затворањето на ноќните клубови!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Beta/Vlada Srbije/Slobodan Miljević)

Епидемиологот Предраг Кон вели дека состојбата со вирусот корона се влошува и дека се заканува втор бран во Белград.

д-р Предраг Кон, вчера изјави дека зголемениот број заразени и новата состојба е нешто што не може да се игнорира и мора да се сфати многу сериозно, и дека граѓаните мора да бидат повикани да започнат повторно да се придржуваат кон мерките.” Овој вирус ни покажа дека не знаеме ништо за него “, рече Кон во изложбата Око на РТС.

„Се повеќе и повеќе луѓе се тестираат. Има заболени и во студентски домови, а најновите податоци се дека дури 91 е позитивен, а тоа веројатно се менува“, рече Кон, кој исто така е член на Кризниот штаб.

Тој изјави дека моментално има 12 мали јата и дека голем број на луѓе, 57 проценти, не знаат каде се заразиле.

„Нема индикации дека ќе има брзо подобрување на ситуацијата“, рече Кон, додавајќи дека пред нас има настани каде може да се очекува пренесување на инфекцијата – приемни испити на колеџи, матурски вечери, свадби.

Тој ги спомена ноќните клубови како место на интензивно пренесување и рече дека размислува да се прекине работата на ноќните клубови, како и да се намали работата на баровите.

„Подобро е да се преземат тие мерки што е можно поскоро отколку да се чека ситуацијата да се влоши“, рече Кон.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели...

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...