Американците кои ги испразниле своите полици од тоалетна хартија и конзерви, исто така ги испразниле оние со пиштоли, бидејќи продажбата е зголемена за скоро 300 проценти од почетокот на пандемијата во Соединетите држави. Ако некој кива или кашла, не е важно дали е бел или има потекло од Азија, пишува Еурактив.хр

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 март, 2020 11:21

КОРОНАВИРУСОТ БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ ВО РАЦЕТЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Вашингтон со итни мерки, се појачува системот за одбрана!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk извор Курир.рс

Џорџ Фалкон (50) влегол во продавница во Њу Џерси во неделата попладне и намерно се искашлил према продавачка по што се смеел и рекол дека е позитивен за коронавирус.

Тоа не беше шега и сега Џорџ е обвинет за тероризам.

Светот сигурно ќе го смени коронавирусот, но кашлање и кивање е почеток на нова форма на терористички напад?

Американците кои ги испразниле своите полици од тоалетна хартија и конзерви, исто така ги испразниле оние со пиштоли, бидејќи продажбата е зголемена за скоро 300 проценти од почетокот на пандемијата во Соединетите држави. Ако некој кива или кашла, не е важно дали е бел или има потекло од Азија, пишува Еурактив.хр

Американците од Азиско потекло се соочуваат со зголемена дискриминација. Уште помалку корисен е американскиот претседател Доналд Трамп, кој ја нарекува пандемијата „кинески вирус“. Постојат и Евреи кои се новите виновници за одредени екстремистички групи. Одеднаш, властите најавуваат дека какво било натамошно ширење паника и страв е кривично дело. Сè на сè, се чини дека Соединетите држави се спротивставуваат на новиот тероризам, оној корона тероризам.

Во вторникот, американските службеници испратија меморандум до правните службеници низ целата земја, предупредувајќи дека насилните екстремисти можат да се обидат да ја искористат пандемијата COVID-19 со започнување напади врз Соединетите држави.

Насилните екстремисти веројатно сакаат да го искористите стравот во јавноста поврзан со ширењето на КОВИД 19 за да поттикнете насилство, да ги заплашите целите и да ги промовирате вашите идеологии. Ние проценуваме дека овие напори ќе се интензивираат во наредните месеци “, се вели во меморандумот напишано од американската дивизија за борба против тероризам и одделот за масовно уништување на оружје.

Во предупредувањето се наведува дека ваквите напади можат да бидат одговорни од разни екстремистички организации, како Исламска држава или надреалисти.

Во својот последен билтен, Исламската држава ги предупреди терористите да се држат настрана од Европа додека е во тек заразата, и ги предупреди приврзаниците кои се веќе во Европа да останат таму каде што се за да спречат пренесување на вирусот. Но, американски официјални лица предупредуваат дека Исламската држава ги повика своите следбеници дека сега е вистинско време да ги нападнат застојните здравствени системи во различни западни држави.

Вториот дел од предупредувањето е за бели надреационисти кои во својот билтен се залагаат за насилство против голем број други цели, вклучувајќи: критична инфраструктура и верски малцински заедници, како и Американци со потекло од азиските земји.

ФБИ ги предупреди властите минатата недела дека екстремистичките групи можат да ја искористат ситуацијата за ширење на новиот коронавирус, особено на полицијата и припадниците на еврејската вера, објави АБЦ Њуз.

Овде, предупредувањето конкретно ги издвојува врховистите и расистичките групи, кои ги повикуваат своите членови да одат на места каде што се собираат Евреите. Тие дошле до овој заклучок откако било откриено дека разни антисемитски теории на заговор се шират преку Интернет, обвинувајќи ги Евреите за ширење на вирусот. Притоа, тие шират на социјални мрежи и во рамките на нивната заедница дезинформација и идеја дека Евреите го создадоа коронавирусот.

Портпаролот на ФБИ рече дека нивната канцеларија редовно споделува информации со локалните власти за да се обезбеди спроведување на законот и да помогне во заштитата на заедниците.

Во вторникот, на 24 март, Министерството за правда на САД објави дека ќе се однесува кон оние кои намерно го шириле коронавирусниот суд како терористи. И судот ќе ги суди според федералните закони во врска со тероризмот.

„Заканите или обидите да се користи COVID 19 како оружје против Американците, нема да бидат толерирани“, рече заменик-јавниот обвинител Jефри Розен.

Како што се шири пандемијата, така и измамите и криминалот се зголемуваат. Овие вклучуваат ” роботски повици што прават лажни понуди за продажба на заштитни маски, лажни апликации поврзани со коронавирус или злонамерен софтвер штом ќе се отворат страниците добивате уште еден дополнителен вирус на вашиот компјутер. Розен истакна дека наплатата на недозволена заработка преку измама за време на оваа криза нема да се толерира.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...