Епидемиолог од грчкото Министерство за здравство Соитирис Циодрас претстави нови податоци добиени од тим на невролози од целиот свет, според кои околу 15 проценти од пациентите кои развиваат сериозни симптоми може да имаат невролошко оштетување предизвикано од болеста Ковид-19.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 април, 2020 11:51

КОРОНАВИРУСОТ ВЛИЈАЕ И НА МОЗОКОТ: Грчки епидемиолог откри нови детали за вирусот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк извор Курир.рс

Новиот коронавирус предизвикува невролошко оштетување кај мал број пациенти кои развиваат потешка клиничка слика.

Епидемиолог од грчкото Министерство за здравство Соитирис Циодрас претстави нови податоци добиени од тим на невролози од целиот свет, според кои околу 15 проценти од пациентите кои развиваат сериозни симптоми може да имаат невролошко оштетување предизвикано од болеста Ковид-19.

„Покрај веќе познатите симптоми – треска, кашлање и отежнато дишење, одредени пациенти развиваат дисфункција на ментален капацитет, збунетост, летаргија, епилепсија, па дури и мозочен удар“, рече Циодорас.

Кога станува збор за КОВИД-19, лекарите сè уште се обидуваат да ја разберат целокупната слика за симптомите и сериозноста на болеста.

Како што објасни тој, вирусот се чини дека влијае на мозокот и нервниот систем кај дури 15 проценти од сериозно болни пациенти. Одамна е познато дека вирусот може да го зафати мозокот и да предизвика негово воспаление, а проблемите со недостаток на кислородот поради лошо дишење можат да влијаат на работата на мозокот.

Инаку пред неколку дена Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон открија нов симптом на коронавирусот, и тие заклучиле дека најочигледен симптом на инфекција со коронавирус е губење на чувството за мирис.

Според резултатите од една британска студија, губењето на способноста за препознавање мирис е забележано кај скоро 60 проценти од пациентите за кои подоцна се утврдило дека се позитивни за Ковид-19, а во само 18 проценти тестот за вирус бил негативен.

Добро внимавајте и на очите

Луѓето заразени со Ковид-19 се вели дека ја губат способноста да препознаат мириси.

Во исто време, според експертите од британското здружение за отоларингологија, овој симптом може да биде и индикација за инфекција со некој друг вид корона вирус од САРС-КоВ-2О.

Научниците советуваат дека треба да се посвети внимание и на очите. Американски експерти разјаснија дека иритацијата на очите и црвенилото можат да бидат знак на воспалителен процес во организмот предизвикан од коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...