Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг на ААА за издавање вакви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 мај, 2020 19:36

КОРОНАВИРУСОТ И НАТАМУ И СЕ ЗАКАНУВА НА ЕВРОПА: Сорос нуди решение, милијардерот реши да се вмеша, но дали треба да го послушаат?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs

Милијардерот и филантроп Џорџ Сорос во петокот истакна дека пандемијата на коронавирус се заканува за опстанок на Европската унија. Тој се залагаше за издавање на европски обврзници.

Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг на ААА за издавање вакви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг на ААА за издавање вакви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

„Постои решение“, рече Сорос, американски инвеститор кој се прослави со успешен облог против фунтата во 1992 година.

„Даноците треба само да се одобрат; тие не треба да се спроведуваат“, додаде Сорос, како што објави Б92, повикувајќи се на списокот Јутарњи.

На прашањето за Брегзит, тој рече дека е особено загрижен за растот на евроскептицизмот во Италија.

„Што би останало од Европа без Италија?“, Се запраша тој.

„Опуштеноста на правилата за државната субвенција, што е во прилог на Германија, е особено неправедно за Италија, која веќе беше европски пациент, а потоа и најпогодената земја од Ковид 19“, рече Сорос.

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот предложија формирање фонд од 500 милијарди евра за најтешко погодените региони и економски сектори во ЕУ.

Како што беше истакнато, станува збор за финансиска помош, а не за заем. Европската комисија треба да ја финансира оваа сума преку заеднички обврзници.

Франција и Германија, чии договори обично го отвораат патот за пошироки договори во ЕУ, предложија Европската комисија да позајми и да троши пари во име на целата ЕУ и покрај предвидениот буџет на ЕУ за периодот 2021-2027 година. што е веќе близу една милијарда евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Шефот на јапонската туристичка организација, Хироши Табата, најави дека државата ќе се обиде да привлече туристи земјата плаќајќи им половина од патните трошоци, а програмата за поддршка на туризмот треба да започне во јули, пренесува „Дејли меил“ од „Јапонија Тајмс“.

ЌЕ ВИ ПЛАТИМЕ ПАТНИ ТРОШОЦИ САМО ДОЈДЕТЕ: Сега на секој начин се обидуваат да привлечат туристи!

Јапонската влада ќе започне програма за поддршка на обновување на туризмот вреден...

Одлуката зборува за „примени пораки кои содржат документирани обвиненија против споменатите архиепископи за црковни злосторства“.

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ВО РУСКАТА ЦРКВА: Испливаа експлицитни фотографии, двајца епископи во геј афера!

Според одлуката на патријархот на Москва и на цела Русија, епископите на Армавир-Лабин,...

Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција.

СТОП ЗА СРБИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Од 1 јуни се отвораат границите, но не и за СРБИЈА!

„Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ. Премиерот...