Во моментот 71 годишниот принц Чарлс е во домашна изолација во дворецот во Шкотска.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 март, 2020 11:57

КОРОНАВИРУСОТ ПРИСТИГНА ВО КРАЛСКАТА ПАЛАТА: Принцот Чарлс позитивен на коронавирус

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Опасниот Коронавирус кој сее страв во светот пристигна и во Кралството, па како што пренесоа британските медиуми, Принцот Чарлс е позитивен на коронавирус. Неговата сопруга Камила е негативна по извршеното тестирање.

Принцот Чарлс позитивен на коронавирус

Во моментот 71 годишниот принц Чарлс е во домашна изолација во дворецот во Шкотска.

-Принцот од Велс е позитивен на коронавирус. Тој имаше полесни симптоми, но е со добро здравје и работеше како и обично изминативе денови. Камила е исто така тестирана и таа го нема вирусот. Со координација од владата и советите од лекарите, принцот и војвотката се во самоизолација, истакна портпаролот на кралската резиденција во Лондон.

Чарлс, принц од Велс е најголемиот син на британската кралица Елизабета II и Филип. Тој е престолонаследник на тронот на Обединетото Кралство.

Функцијата престолонаследник му следува како најстар син на британскиот монарх. Тој ја носи титулата принц од Велс и војвода од Ротсеј.

Од бракот со својата прва сопруга Дијана има два синови: Вилијам и Хенри. Во 2005 година стапил во брак со Камила. Доколку го наследи тронот, тој ќе биде најстариот престолонаследник во историјата на британската монархија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...