ВФП испраќа храна на повеќе од 12 милиони јеменски жители месечно, од кои 80% се во подрачјата под контрола на Хута.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 април, 2020 15:43

КОРОНАВИРУСОТ ЌЕ ГО ПРЕЖИВЕЕМЕ НО ПО НЕГО СЛЕДУВА ПЕКОЛОТ: Постои “чудовиште” за кое нема вакцини!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug Foto: AP

На светот му се заканува глад „библиска скала“предизвикана од пандемијата со корона вирус, предупредуваат ООН.

Шефот на Светската програма за храна (WFP) Дејвид Бесли вели дека е неопходна итна акција за да се избегне катастрофа. Оваа агенцијата на ООН проценува дека бројот на луѓе кои ќе гладуваат може да се зголеми двојно, од 135 на повеќе од 250 милиони.

ВФП испраќа храна на повеќе од 12 милиони јеменски жители месечно, од кои 80% се во подрачјата под контрола на Хута.

Десет држави се изложени на најголем ризик од конфликти, економска криза и климатски промени. Четвртиот Годишен извештај за глобална криза во исхраната наведува дека Јемен, Демократска Република Конго, Авганистан, Венецуела, Етиопија, Јужен Судан, Судан, Сирија, Нигерија и Хаити се наведени како земји со ризик од глад.

Во Јужен Судан 61% од населението минатата година беше погодено од кризата кога станува збор , се вели во извештајот. Пред прогласувањето на пандемијата, делови од источна Африка и јужна Азија со децении се соочуваа со сериозен недостиг на храна предизвикани од суша.

Обраќајќи се пред Советот за безбедност на ООН за време на видео конференцијата, Бесли рече дека светот мора да дејствува мудро и брзо.

„Би можеле да се соочиме со библиски глад во рок од неколку месеци“, рече Бесли.

Високиот економист на ВФП, Ариф Хусеин, рече дека пандемијата од коронавирус економски  може да влијание и да биде катастрофално за милиони луѓе .

“Тоа е смртен удар за милиони луѓе кои можат да јадат само ако заработат пари. Потребен е само уште еден шок како Ковид-19 да ги турне до работ. Треба да дејствуваме колективно за да го намалиме влијанието на оваа светска катастрофа”, рече Хусеин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...