Во моментов има 190 пациенти приклучени на респиратори, додека 4.762 лица се хоспитализирани!

Објавил: Стојче Бушин | 20 јули, 2020 16:10

Короната коси во Србија: 359 новозаразени а починати се 10 пациенти!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вкупно 21.225 случаеви се потврдени со Ковид-19 во Република Србија до 15 часот, 20 јули 2020 година. Од последниот извештај, тестирани се примероци од 8.349 лица, од кои 359 се позитивни, рече министерот за здравство Златибор Лончар, на прес-конференција на Кризниот штаб!

Во моментов има 190 пациенти приклучени на респиратори, додека 4.762 лица се хоспитализирани!

 Меѓу хоспитализираните, имаме број на пациенти кои се осомничени и оние кои чекаат наодот. Во однос на старосната структура на починатиот, состојбата е ваква:

од 20 до 30 години – 0,7 проценти, 1,08% од 30 до 40 години, 8,40% од 40 до 50 години, 14,34% од 50 до 60 години, 28,67% од 60 до 70 години 27,96% од 70 до 80 години и 18,64% над 80 години.

Додека пак во Македонија, Гостивар по новозаразени е меѓу најбрзорастечките региони изминатиов период. По вкупно активно болни, со бројка над 200, е на петто место во Македонија, после Скопје, Куманово, Тетово и Штип.

Во последното деноноќие, според информациите од гостиварската епидемиолошка служба, потврдени се 12 новозаразени од Општина Гостивар и 2 од Општина Маврово Ростуше. Во текот на викендов пак, беа евидентирани вкупно 22 нови случаи, од кои скоро сите од гостиварската општина!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОКТОР КОН: Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона!

Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона, вели епидемиологот...

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...