„Висока треска (над 50 степени) и зголемена влажност над 50 проценти од короната не можат да преживеат.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 февруари, 2022 18:23

Короната ова не може да го преживее: Јас сум доктор 42 години- доволна е една лажица на утро и навечер!

Фото/Текст извор: ©магазин

Д-р Јуре Буриќ испрати писмо до хрватскиот министер за здравство Вили Берош во врска со короната, а тоа беше наведено од тамошниот лекар – како тој смета дека можеме да го отстраниме овој вирус од телото.

Писмото под наслов „Драг господине министер, зошто не ме слушате“ го пренесуваме во целост:

„Драг министер, д-р Берош,

Секакви препораки за испирање на устата со топла вода со сол и јаболков оцет, циркулираат, а вие не сакате да ги следите моите совети кои се однесуваат на тоа да се прави инхалација најмалку три пати на ден преку пареата на обична вода топла вода во која ќе ставате грст морска сол и една рака Хедер(calluna vulgaris) но не мора. Јас додавам и 7-8 капки етерично масло од сладок пелин (Artemiissia annua), кое јас лично го произведов, што исто така не е толку важно.
Температурата, влажноста и достапноста на респираторниот тракт се важни!

Ова ќе ја „избрка“ короната од устата и носот и сите дишни патишта и од очите!
Никако не можам да ви докажам дека ова е спасоносна метода на заштита од корона.
Секако луѓето се дома и можат да потрошат еден час во денот на инхалација, а цената е нула (освен за неколку раце морска сол).

Јас сум оториноларинголог околу четириесет и две години и знам што зборувам. Те молам, слушај ме “, напиша лекарот, заблагодарувајќи се на министерот за напорите на целиот негов тим, истакнувајќи дека ова е само негов предлог во кој е убеден и верува дека овој совет може да помогне многу на луѓето во борбата против короната.

Јас сум оториноларинголог околу четириесет и две години и знам што зборувам. Те молам, слушај ме “, напиша лекарот, заблагодарувајќи се на министерот за напорите на целиот негов тим, истакнувајќи дека ова е само негов предлог во кој е убеден и верува дека овој совет може да помогне многу на луѓето во борбата против короната.

Дополнителен рецепт:

„Високата температура (над 50 степени) и зголемената влажност над 50 проценти во воздухот, короната не може да преживеат. Ако се има предвид дека влезната врата на Короната е : слузницата на устата, носот и окото – препорачувам три пати по 15 минути вдишување преку врела вода три пати на ден. Постапката е многу едноставна, а според традицијата на нашите баби кои лекувале зимски настинки (вируси) токму преку инхалација (само што не ги нарекувале парење над топла вода“).
Ставете околу 2 л вода во еден сад и ставете грст морска сол. Кога водата ќе зоврие, поставете ја на масата , земете голема крпа за да ја покриете вашата глава . Бидете внимателни да не се изгорите од топлата вода на почетокот! Вдишете длабока пареа со топла вода низ носот и издишувајте низ устата.

По околу десет такви вдишувања, вдишувајте низ устата и издишувајте низ носот. И така додека водата не се олади. Ова може да трае од 15 до 20 минути.
Поголемиот дел од времето, чувајте ги очите отворени.

На овој начин, ќе се ослободите од злобната корона, која според мое мислење не може да преживее таква температура (околу 60 степени и влажност од скоро 100 проценти) во устата, носот или очите!

Ако го направите ова три пати на ден, короната ниту ќе постои во вашиот организам а уште помалку ќе може да се репродуцира, ниту ќе се вкорени. Ќе и оневозможите влез во бронхите и белите дробови “..

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.