„Ние ги советуваме пратениците да престанат со какви било средби со граѓаните за да спречат ширење на вирусот“, рече Месри.

Објавил: Сара Фемина | 4 март, 2020 11:13

КОРОНА ВИРУСОТ ЈА НАПАЃА ПОЛИТИЧКАТА ЕЛИТА ВО ИРАН: Заразени 23 пратеници

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заменик претседателот на иранскиот парламент Абдолрес Месри во вторникот објави дека 23 ирански пратеници се заразени коронавирус (Ковид-19), пренесува агенцијата Анадолија (АА).

Според иранската државна телевизија, Месри објави дека 23 пратеници досега биле позитивни на коронавирусот.

Тој посочи дека вирусот може да се шири и на други луѓе бидејќи државните законодавци во последниве денови биле во близок контакт со граѓаните.

„Ние ги советуваме пратениците да престанат со какви било средби со граѓаните за да спречат ширење на вирусот“, рече Месри.

Тој истакна дека парламентот ќе продолжи да работи, но дека состаноците на пратениците со граѓаните се откажани.
Во Иран, 66 лица починале како резултат на инфекција на коронарна вирус, додека бројот на заразените се зголеми на 1.501.

Во билансот на состојба за 3 март, според CNN и Wordlometer, вкупниот број на заразени коронавируси во светот е 90.932, а бројот на загинати е 3.119.

Досега закрепнале вкупно 48.175 лица. Бројот на заразени лица расте побрзо надвор отколку во Кина, што беше примарен фокус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ПРЕКИНАА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД КАБУЛ

Талибанците денеска соопштија дека времено ги прекинуваат сите летови од меѓународниот...

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија местото на кое утрото, на автопатот Белград-Загреб, се случи тешката сообраќајна несреќа, откако автобус со косовски регистерски таблички, од непознати причини, слетал од коловозот.

Загинаа девет патници и еден од возачите, девојче меѓу тешко повредените

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија...

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето...