Извештајот ги цитира зборовите на еден од шефовите на мафијата, Салваторе Емоло, кој телефонски зборувајќи со деловен партнер рече дека „парите се прават со вирусот“.

Објавил: Мирко Бачиќ | 3 декември, 2020 21:24

Корона за италијанската мафија е РУДНИК ОД ЗЛАТО: Вклучени се во снабдувањето со медицински материјали, а сега се насочени и кон вакцина

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Организираниот криминал успеа да извлече корист од вонредната состојба предизвикана од пандемијата ковид-19 до загрижувачка мерка, известува Ил фато Коридиано, повикувајќи се на извештај на Здружението Антимафија, заснован на полициски извештаи, тужби и прислушувања и други факти собрани низ целиот свет. 

Извештајот ги цитира зборовите на еден од шефовите на мафијата, Салваторе Емоло, кој телефонски зборувајќи со деловен партнер рече дека „парите се прават со вирусот“.

Од почетокот на пандемијата во Италија, започнати се повеќе од три илјади истраги поради вклучување на криминални организации во работи поврзани со вонредната состојба предизвикана од коронавирусот.

Мафијата е вклучена во набавка на санитарни материјали, лекови, има индиции дека криминални организации се обидуваат да се вклучат во набавка и дистрибуција на вакцини, а особено загрижува можноста за воведување лажни вакцини на пазарот, како што предупреди Министерството за здравство.

Според некои полициски истраги, мафијата, Ндрангета и Камора веќе се вклучени во медицински отпад, кој мора да се уништи само во согорувачи.

Тоа е работа од милион долари, имајќи предвид дека од почетокот на пандемијата, потрошени се две и пол милијарди евра за медицински материјали, поделени се повеќе од две милијарди маски за еднократна употреба, а откако ќе се користат, сето тоа мора да се уништи на пропишан начин.

Во тоа, организираниот криминал ја гледа својата шанса за милиони заработка “, вели заменик-јавниот обвинител и шеф на одделот за борба против мафијата Алесандра Долчи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Самоизолацијата може да се прекине само по пет дена со прикажување негативен тест или потврда за вакцинација.

Германија ги заострува мерките, од денеска задолжителна самоизолација по влез во земјата

Германија ја рангираше Хрватска меѓу земјите со висок епидемиолошки ризик, што значи...

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...