Инаку страдал од кардиомиопатија, имал хипертензија, хронично опструктивно белодробно заболување и дијабетес мелитус.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 9:04

КОРОНА ЗЕДЕ УШТЕ ДВА ЖИВОТИ ВО СРБИЈА: Починаа две лица од Белград и Ниш!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во текот на ноќта во Србија починаа уште двајца пациенти, во кои беше потврден вирусот „Ковид-19“, објави денес Ковид19.рс.

Во прашање е К.С. (80), кој бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни и тропски болести на КЦС и последните неколку денови бил приклучен на респиратор.

– За првпат, ќе имаме прецизна слика за тоа колку заразени лица влегле од странство. Се плашиме дека тоа е ужасно голема бројка. Белград е далеку најголемо жариште, следи Ниш и Ваљeво. Кикинда беше најголем жариште на почетокот – им изјави Вучиќ на новинарите во Штарк арената.

Инаку страдал од кардиомиопатија, имал хипертензија, хронично опструктивно белодробно заболување и дијабетес мелитус.

Втората жртва е П.Б. (62), која била хоспитализирана во Клиничкиот центар во Ниш и била извршена респираторна нега и била под постојана грижа на медицинските тимови, кои дадоа се од себе за да ја спасат.

Меѓутоа, беше соопштено дека има смртоносен исход, а починатата имала хронично третирана артериска хипертензија и дијабетес, како и ревматоиден артритис.
Во Србија, шест лица починаа од вирусот корона.

Српскиот претседател Александар Вучиќ говорејќи за ширењето на коронавирусот, изјави дека очекува од денеска да почне да се зголемува бројот на заразени лица, меѓу другото и затоа што со новата стратегија ќе се зголеми бројот на тестирани лица.

– Тоа е нешто со што треба да се справиме и подобро е да го сториме тоа што е можно поскоро. Имаме поголем број лица на респиратори и затоа е важно да се спречи со вирусот да се заразат уште многу луѓе – кажа тој, додавајќи дека е договорено со кинеските експерти да се постави голема лабораторија, која ќе може да направи 2.000 тестови на ден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Според неа, по раѓањето, бремената жена била вратена во респиратор и во моментов е во стабилна состојба. Таа има билатерална пневмонија, но, како што дознаваме, таа беше негативна на тестовите цело време.

ГОЛЕМА ТАГА ВО СРБИЈА: Се породи бремена жена која беше на респиратор, бебето почина!

27-годишна трудница од околината на Ниш, која со денови е на респиратор поради сомнение...

Дајан. Д. (26), кој беше во „Ауди“, се бори за својот живот во КК Крагујевац, додека тројца пак други млади се здобија со сериозни повреди.

Три семејства завиени во црно: Тешка несреќа ја потресе Србија- човекот си го погребува другиот син кој настрада во сообраќајка (ФОТО)

Во тешка несреќа помеѓу два автомобили кај Нови Пазар загинаа Демир Смајовиќ (22), Алмир...

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...