Иако е во пензија од поодамна, д-р Глигиќ внимателно ја следи работата на помладите колеги.

Објавил: Сара Фемина | 22 март, 2020 20:30

Корона може да биде сезонска болест: Доктор Глигиќ откри како вирусот слабее и кога да очекуваме крај!

Фото/Текст извор: ©Foto: Profimedia, Printscreen/N1 магазин

Д-р Ана Глигиќ е меѓународно признат вирусолог кој ја доживеа својата кариера во времето на епидемијата на сипаници, познатата вариола вера во 1972 година, која ја стави во позиција на чело на лабораторијата.

Иако е во пензија од поодамна, д-р Глигиќ внимателно ја следи работата на помладите колеги и секако е еден од најкомпетентните да ни го објасни вирусот на нашата генерација – вирусот Коровид-19 корона.

Овој вирус се наоѓа во природата и кога некое лице бара храна или ресурси, тој влегува во природниот фокус и со тоа се нарушува еколошката рамнотежа.

Така, според неодамнешните истражувања на кинеските експерти, откриено е дека вирусот корона е 96 проценти идентичен со оној на лилјаците. Овој вирус има потенцијал да се шири низ воздухот, а тоа е најлесниот и најбрзиот пат на пренесување – објаснува д-р Глигиќ за појавата на вирусот корона.
Таа додава дека овој вирус не е грижа за експертите заради стапката на смртност, туку заради брзината на нејзиното ширење и начинот на кој го оптоварило здравјето и на крај светската економија.

– Овој вирус не е грижа не заради смртноста, туку заради големиот број на пациенти. Тешко е кога треба да примате, на пример, 500 пациенти во еден ден, а на половина им е потребна респираторна поддршка.

Тоа е огромен товар на здравствената заштита. Исто така, кога станува збор за вирусни инфекции – нема лек. Само симптоматска терапија – вели искусен виролог.

Овој вирус не е грижа не заради смртноста, туку заради големиот број на пациенти. Тешко е кога треба да примате, на пример, 500 пациенти во еден ден, а на половина им е потребна респираторна поддршка. foto: Printscreen/N1

Д-р Глигиќ вели дека, според нејзино мислење, најголемиот проблем во моментов е што многу малку се знае за самиот вирус, кој исто така ја успорува потрагата по вакцина. Таа додава дека периодот на инкубација за овој вирус сè уште не е познат точно, а асимптоматските пациенти можат да ја шират инфекцијата за ова време.

– Официјално прифатената бројка е 14 дена на инкубација. Но, тоа е просечен период на инкубација за сите вируси. Инкубацијата кај некои вируси е осум дена, некаде е 14, а некаде 25. Според некои истражувања, кај некои пациенти инкубацијата на вирусот корона била 25 дена.

Што значи дека најмалку половина од тие 25 дена пациентот немал никакви симптоми и можел да го посее вирусот цело време – објаснува пензионираниот вирусолог.

Таа посочува дека имаме многу спротивставени или различни информации за вирусот корона, па затоа се сомнева дали вирусот постојано мутирал и сега има повеќе видови.

– Ова може да се претвори во сезонска болест, бидејќи е изворот на оваа инфекција по природа и не можеме да ја контролираме. Сега треба да собереме што е можно повеќе болен материјал и да тестираме за имунитет по овој вирус. Односно, дали се создаваат антитела после него, и што е најважно, дали тие ги штитат. Потоа можеме да ја искористиме крвната плазма на излечените лица за лекување на други пациенти – рече лекарката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Обично неспецифичната одбрана ефективно ги уништува микроорганизмите, но доколку таа се покаже како неефективна и микроорганизмите навлезат во телото, тогаш специфичната одбрана влегува во акција.

Која е улогата на имуниот систем?

Имунолошкиот систем претставува збир од органи ткива и жлезди кои го штитат телото...