САД се земја со најголем број оружја по глава на жител во светот, 40 проценти од Американците велат дека поседуваат пиштол или живеат во домаќинство со оружје.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 март, 2020 20:43

Корона продава оружје со неверојатна брзина: Американците купуваат како полудени!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA / BOB PEARSON магазин.мк

Сопствениците на продавници никогаш не виделе такво зголемување на продажбата на оружје во Америка.

Според продавачите, сопствениците на продавници и доверливите институции, стравот и неизвесноста за пандемијата на коронавирус ги мотивира луѓето да купат пиштоли и муниција затоа што стравуваат од беззаконие, грабежи, тепачки за храна, дрога и места за засолништа, пренесува Мајами Хералд.

САД се земја со најголем број оружја по глава на жител во светот, 40 проценти од Американците велат дека поседуваат пиштол или живеат во домаќинство со оружје.

„Нашата продажба е зголемена за 80 проценти, при што огромното зголемување на купувачите за прв пат опадна да се зголеми во бројот на сторителите, невработеноста, мизеријата“, рече Алек Аленберг, менаџер на продавницата за пиштоли во Чарли.

САД се земја со најголем број оружја по глава на жител во светот, 40 проценти од Американците велат дека поседуваат пиштол или живеат во домаќинство со оружје.

Како и да е, загриженоста за забрзаното проширување на COVID-19 ја поттикнува продажбата и продавачите и податоците до Агенцијата за набудување на оружјето, како што е Националниот систем на ФБИ. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни...

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји...

Вкупниот број на случаи на коронавирус во светот денес достигна 13 милиони, што означи уште една пресвртница во ширењето на болеста, во која за седум месеци загинаа повеќе од 565.000 луѓе, пренесува агенцијата.

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА НА АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: За само 24 часа заразени се 230.370 луѓе од коронавирус!

Светската здравствена организација вчера објави рекордно глобално зголемување на...