„НАТО останува во близок контакт со белгиските власти“, се вели во соопштението.

Објавил: Мартин Попоски | 9 март, 2020 16:05

КОРОНА СТИГНА И ВО СЕДИШТЕТО НА НАТО: Алијансата соопшти дека има ЗАРАЗЕН од вирусот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

НАТО денес објави дека член на нивниот персонал, кој работел во седиштето на Алијансата во Брисел, е позитивен за СОВИД-19.

Според изјавата, тој се вратил од одмор во северна Италија и бил болен кон крајот на минатата недела

НАТО денес објави дека член на нивниот персонал, кој работел во седиштето на Алијансата во Брисел, е позитивен за СОВИД-19.

Во изјавата се додава дека во рок од неколку минути од пристигнатите резултати и биле информирани сите негови колеги, се вели во соопштението, додавајќи дека НАТО продолжува да ја следи ситуацијата и ќе ги преземе сите неопходни мерки.

Во соопштението се вели дека НАТО веќе презела превентивни мерки во седиштето за да обезбеди безбедност на персоналот и на посетителите, засновано врз упатствата на СЗО за намалување на ризикот од натамошно ширење на инфекцијата.

Има привремена суспензија на патувањето за одредени членови на персоналот, мотиви за вработените да работат од дома и привремено прекинување на групните посети во седиштето на НАТО во Брисел.

„НАТО останува во близок контакт со белгиските власти“, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според Ријад, нејзината квота би се намалила за 3 милиони барели, а Обединетите Арапски Емирати, Ирак и Русија треба да го намалат производството за 1,5 милиони.

Ултиматум за Владимир Путин: Додека продолжува војната за нафта помеѓу Русија и Ријад, Путин издаде посебна наредба!

Два дена пред состанокот на групата ОПЕК и сите други земји што произведуваат и извезуваат...

Центарот за контрола и превенција на болести од Јужна Кореја соопшти денеска дека најмалку 802 заразени лица биле поврзани со патници кои доаѓале од странство.

Со електронски ракавици се следат лицата во самоизолација: Јужна Кореја со нови мерки!

Властите на Јужна Кореја размислуваат да користат електронски нараквици за да го следат...

Џонсон побара од секретарот за надворешни работи Доминик Раб да го замени „таму каде што е потребно“, рече неговиот портпарол.

БОРИС ЏОНСОН СЕ УШТЕ Е НА ИНТЕНЗИВНА НЕГА: Водеше тешки политички борби, сега се бори против Коронавирусот!

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина ноќта на интензивна нега во една централна...

Пожарот е изгаснат 18 часа подоцна, рече Авниев, додавајќи дека самиот аеродром не е оштетен.

Огромен пожар проголта 3.500 автомобили: Пожарникарите 18 часа се бореа со огнената стихија(ВИДЕО)

Пожарот што избувна на тревата околу меѓународниот аеродром во Југозападна Флорида...