Од Центарот за јавно здравје велат свеста кај населението е на многу ниско ниво.Додаваат дека повеќе не станува збор за кластери туку за ширење на заразата која не може да се контрилира, ниту да се изолираат контактите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 август, 2020 18:17

Корона хаос во Струга- нема социјална дистанца, на една лежалка седат по 6-7 луѓе!

Фото/Текст извор: ©алфа.мк фото: hybread

Коронавирусот зема замав во Струга, дека состојбата е повеќе од загрижувачка, говорат и бројките.Само во последните 7 дена, односно од 15-ти до 22-ти август, регистрирани се 41-ен новозаболени. Ова предизвика силни реакции на социјалните мрежи, граѓаните кои ја лоцираат вината за вака брзото ширење на  заразата, бараат поголема ажурност од надлежните.Гневот го истураат и врз ресониот министер, објави Алфа ТВ.

“Господине министре, знаете ли дека во Струга владее хаос?Градот е запоседнат од луѓе кои се напикале еден во еден !Знаете ли дека градот е блокиран? Парковите станале спални соби, знаете ли? Средете го хаосот на струшкото крајбрежје, се додека на една лежалка седат по 6-7 луѓе,во Струга ќе има заразаени.“

-Струга има градоначалник,локален кризен штаб,полиција и инспектори,сите треба да си ја извршуваат должноста.Туристите и локалното населние но и институциите никако да се дисциплинираат”-ова се дел од коментарите на социјалните мрежи.

Од Центарот за јавно здравје велат свеста кај населението е на многу ниско ниво.Додаваат дека повеќе не станува збор за кластери туку за ширење на заразата која не може да се контролира, ниту да се изолираат контактите.

“Да,поединечни случаи кои тешко се таргетираат и тешко се следат,затоа што кога го имате позитивниот и неговите контакти, тогаш тие ќе ги изолирате,меѓутоа не знаете кој без симптоми го пренесува вирусот, во каква средина.” – вели за Алфа ТВ Сашо Точко, од ЦЈЗ.

Дашмир Насуфи од кризниот штаб на општина Струга, признава дека состојбата во градот е далеку подраматична од она што е воочливо.Тој најави дека деновиве ќе свикале средба со пазарните инспектори и полицијата која според него и тоа како треба да биде повеќе присутна во туристичка Струга.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во врска со најавата на Заев за оставка ако не победи Шилегов за градоначалник, Петковски објаснува дека градоначалничката позција не е поврзана со позицијата на Владата.

Петковски: Неодговорна е изјавата на Заев дека ќе си поднесе оставка ако не победи Шилегов

Партиите изгубија, граѓаните добија на овие локални избори, вели Тито Петковски, во...

Директорот на МЕПСО објаснува дека во такви случаи се презема енергија од европската мрежа и досега земјава тоа го наравила четири пати без најава и добила четири предупредувања од Центарт во Швајцарија каде што се прават пресметките.

Директорот на МЕПСО за Телма: Трошиме двојно повеќе струја отколку што произведуваме, за октомври ќе треба да ѝ платиме на Европа 15 милиони евра

Директорот Куштрим Рамадани открива дека земјава четири пати без најава презела електрична...

Ковачки цитираше и дел од брифинзите, а потенцира и оти биле давани насоки и се договарани и физички пресметки како и закани по живот за прилепчани.

СКАНДАЛ: Полицајци блиски до СДСМ договарале малтретирање на граѓани за изборите

Полицајци блиски до СДСМ следеле членови на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборната кампања....