Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на амбасадата на САД во Скопје, Македонија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 јули, 2019 14:11

ЖЕЖОК ШАМАР ЗА ТАМАРА: Радио Кавадарци “НЕНАМЕРНО” ги избриша сите песни од Тамара Тодевска!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Трајанка Ѓорчева Митрова, главната уредничка на Радио Кавадарци, преку социјалните мрежи порача дека сите песни на Тамара Тодевска по вчерашниот скандал со македонската химна ќе бидат “ненамерно” избришани од нивното радио.

За време на интерпретацијата на македонската химна Тамара Тодевска случајно или не заборави да го испее токму тој дел од строфата каде што се споменуваат Гоце Делчев, Даме Груев, Питу Гули и Јане Сандански.

Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на амбасадата на САД во Скопје, Македонија.

Трајанка Ѓорчева Митрова, главната уредничка на Радио Кавадарци, преку социјалните мрежи порача дека сите песни на Тамара Тодевска по вчерашниот скандалот со македонската химна ќе бидат избришани, од нивното радио.

По тој повод на социјалните мрежи реагираше и Трајанка Ѓорчева Митрова, главната уредничка на Радио Кавадарци. Во Фејсбук статус напиша дека сите песни што ги испеала Тамара Тодевска, ненамерно се избришале од архивата од Радио Кавадарци.

„Сите песни што ги испеала Тамара Тодевска ненамерно се избришаа од архивата од Радио Кавадарци. Затоа им се извинуваме на нејзините фанови доколку сеуште ги има, што поради оваа ненамерна грешка нема да бидат емитувани на програмата на Радио Кавадарци, напиша Митрова.

По повод националниот празник на САД, 4 Јули, вчера во американската амбасада во Скопје се одржа прием на кој присуствуваа голем број гости, меѓу кои беа и претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, претставници на Владата, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, претставници на дипломатскиот кор, бизнисмени…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Во јуни добивме порака дека Северна Македонија исполни се, но поради календарски услогласувања на земјите членки на ЕУ добрата вест за старт на преговорите ќе ни пристигне во октомври. Октомври дојде и ние сме во Брисел, ја очекуваме заслужената вест за одлука за преговори за нашата стратешка цел членство во ЕУ, истакна Заев.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите...

Поради тоа просто нема органи за вид, па шестмесечниот Саша никогаш нема да може да прогледа. Се верува дека малечкиот страда од редок облик на СОКС2 анофталмиски синдром кој погодува едно бебе во четврт милиони.

Малиот Александар остана сам и чека добри луѓе да го посвојат – неговата мајка се откажа од него поради неговиот хендикеп

Во Томск во Русија во април годинава е роден малиот Александар К. или Саша, како што...