Луѓето со албанско или турско име имаат многу мали шанси да бидат поканети на терминот што се одредува како процедура за да може заинтересираните да го видат станот кој е за изнајмување

Објавил: Македонка Димкин | 9 јуни, 2019 13:29

Косоварите најнепожелни за станари во швајцарските станови?

Фото/Текст извор: ©Блик / Магазин

Истражувањето кое беше нарачано од Швајцарската канцеларија за вдомување (BWO) дојде до заклучок дека веројатноста за да бидеш поканет и примен на листата за изнајмување на стан се зголемува или се намалува во зависност од презимето на особата која е во текстот на апликацијата, известува “SonntagsBlick”.

Една истражувачка група од универзитетите во Женева, Ноенбург и Лозана во периодот помеѓу март и октомври 2018 година испрати повеќе од 11.000 барања за посета на станови за изнајмување. Истражувачката група реагираа на вистински огласи нас станови за издавање ширум Швајцарија и ги напишаа апликациите со типични швајцарски имиња, а други со имиња што укажуваат на потекло од Германија, Франција, Италија, Косово и Турција.

Лани летото еден 59-годишен човек беше нападнат од косовари во Базел, кога сакал со својот телефон да сними погрешно паркиран автомобил. Сцената се претворила во масовна тепачка со четири повредени. Тројца Косовски албанци на возраст меѓу 21 и 38 години откога смртно го претепале Швајцарецот веднаш беа уапсени .Според јавниот обвинител на кантонот Базел човекот бил нападнат од возачот на погрешно паркираниот автомобил и двајца други мажи Косовари (албанци).И 59-годишниот Швајцарец и неговиот 28-годишен син беа тешко повредени и мораше да бидат амбулантан кола хитно пренесени во болница. И приведените Косовски албанци не поминале најдобро, според јавниот обвинител и тие морале да побараат амбулантна медицинска помош.  Последен насстан од кој се потресе Швајцарската јавност а во коој повторно актери беа Косоварите, беше убиството на сопственикот на еден Ресторан од свој сограѓанин, годините наназад се полни со крави настани и убиства токму поради расправиија за паркплац. Овие факти Швајцарскиот Блик не ги наведе, поради кои многу сопственици на станови ги избегнуваат Косоварите како потстанари. Секако жртви се овде мирољубувите Косовари кои едноставно бараат само стан. Фото ДП

“Луѓето со албанско или турско име имаат многу мали шанси да бидат поканети на терминот што се одредува како процедура за да може заинтересираните да го видат станот кој е за изнајмување”, пишуваат авторите. Хендикепот за луѓето со “погрешно” име е особено голем кога тие се заинтересирани за многу евтин стан од приватен сопственик: за такви објекти еден позитивен одговор е скоро за десет процентни поени понизок отколку кај луѓето со швајцарски имиња.

Сепак Швајцарски Блик не пишува од каде оваа омраза или негирање на новопечената КОСОВСКА НАЦИЈА?


Според Швајцарската  агенција за државна статистика  дури 36% проценти од ќителите на Кантонот Базел се странци (тоа занчи со виза за престој без оние кои примиле Швајцарско државјанство)
Најповеќе странци има во Женева дури 40% од населението се странци. Додека пак најмалце странци имаат Кантоните Ури и Апенцелер само 11 %, што се должи на конзервативноста на овие строседелци на Швајцарија.

Најмалку 170.000 Косовски Албанци живеат во Швајцарија, што е една десетина од населението на Косово. Многумина се добро интегрирани, а сепак одржуваат блиски врски со својата матична земја, редовно патувајќи меѓу Цирих и Приштина. 

Сепак помладите не ја негуваат традицијата многу од нив не сакаат да продолжат да испраќаат пари на роднините во својата татковина. Минатата година од Швајцарија биле испратени 175 милиони франци. ова е статиситка што е превземена од Банките, а се претпоставува знаејќи ја Албанската култура дека уште толку се пренесени во кеш преку граница. Од ниедна друга земја не доаѓаат толку многу пари во Косово.

Косово е економски на дното и една третина од населението живее под линијата на сиромаштија. Повеќе од 50 проценти од момчињата се невработени. Косовските Албанци во Швајцарија сенезадоволни од лошото управување на политичката елита и како резултат на тоа има економска стагнација сеуште многу лош имиџ за Албанците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт,...

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата...