Хашим Тачи е именуван за претседател на 7-ми април 2016 година како кандидат на Демократската партија на Косово.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 јуни, 2019 19:56

КОСОВО ГОРИ: ОБЈАВЕН ИМОТОТ НА ХАШИМ ТАЧИ – ОВА МОРАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Хашим Тачи се наоѓа помеѓу најбогатите претседатели на Балканот.

Во својата изјава за Агенцијата за борба против корупција, претседателот на Косово, Хашим Тачи, го пријави својот имот за 2019 година, која вклучува две куќи во вредност од 430.000. Една од куќите му е наследство од семејството, известува Лајми.нет.

Хашим Тачи е именуван за претседател на 7-ми април 2016 година како кандидат на Демократската партија на Косово.

Првата дама вози автомобил од 15.000 евра Ауди Q5

Ова поседува Косовскиот претседател:

Куќа од 450 квадрати, 350.000 евра.

Куќа од 250 квадрати, 80.000 евра.

НЛБ банка, сметка, 2.799 евра.

Банка Економика, сметка, 7.491 евра.

БКТ, сметка, 1081 евра.

БКТ штедна сметка, 13.500 евра.

Хашим Тачи е косовски политичар кој ја извршува функцијата претседател на Косово од 7 април 2016 година. Претходно бил премиер на Косово во периодот 2008–2014, а потоа и министер за надворешни работи и вицепремиер во владата на премиерот Иса Мустафа (2014–2016).

Тачи бил претседател на Демократската партија на Косово од нејзиното основање во 1999 до 2016, кога бил избран за шеф на државата. Тој бил познат и како политички водач на Ослободителна војска на Косово (ОВК), паравоена организација која учествувала во Косовската војна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Олбрајт сега работи како професор по Меѓународни Односи на Волш Факултетот за Надворешни Работи при Џорџтаун Универзитетот.

“ЌЕ ГОРИШ ВО ПЕКОЛОТ БАБO- „ЗЛОСТОРНИКОТ СЕКОГАШ СЕ ВРАЌА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРСТВОТО„

Бившата секретарка на САД, Медлин Олбрајт, пред два дена допатува во Приштина, по повод...

Претседателот Вучиќ поради упадот на специјланата косовска полиција на северот на Косово наредил потполна борбена готовност на сите борбени единици во Србија

Пукање на Косово, специјалните единици со транспортери против српското население!

Според медиумите во Зубин Поток, се слушаат пукотници. Специјалните сили на РОСУ фралаат...

Според белградксите медиуми КПС  ќе имат само една задача, а тоа е блокада на алтернативните патишта кои водат од централна Србија кон северот на Косово.

Косовската полиција ги блокираше патните правци кон северот на Косово

Косовските Власти јавија дека  во Приштина отпочнаа акција »Челичен прстен«, која...

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Веселји во средата e донесе одлуката, која комбинат Трепча, постана 100 отсто во сопственост на Косово.

Агресија на српските имоти – Aлбанците го присвоија рудникот „Трепча„ во Косово

Рудникот за олово и цинк Трепча, денеска официјално е регистрирано во Косовската агенција...