Од Владата се бара да ги преземе неопходните активности за да спречи кршење на суверенитетот и уставниот поредок на Косово!

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 јануари, 2022 5:52

Косово усвои Резолуција против одржување на српскиот референдум

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со 76 гласа пратениците во косовското Собрание неодамна ја усвоија Резолуцијата против одржување на референдумот на Србија на 15 јануари на територијата на Косово.

Во Резолуцијата, меѓу другото, се наведува дека единствен став на Собранието на Косово е дека со организирањето на референдумот на Србија на територијата на Косово, се нарушува суверенитетот и уставниот поредок на Косово и дека е спротивно на Уставот и законите на Косово и меѓународните стандарди.

Од Владата се бара да ги преземе неопходните активности за да спречи кршење на суверенитетот и уставниот поредок на Косово.

Заклучено е и дека припадниците на српската заедница на референдумот во Србија можат да гласаат по пошта или во Канцеларијата за врски на Србија со Косово во Приштина, а отворањето на избирачките места би било прекршување на законот и Уставот на Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Во соопштението на полицијата се наведува дека возилото врз кое биле фрлени пиротехнички средства се наоѓало на статичен пункт поставен за спречување на прекуграничниот шверц во таа област.

НОВ НАПАД ВРЗ КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА НА ГРАНИЦАТА СО СРБИЈА

Косовската полиција соопшти дека рано утрово се случиле две нови експлозии во близина...

По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите...

Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по...

Според одлуката донесена на денешната седница на косовската Влада, исто така се скратува работното време на угостителските објекти, кои наместо до 22.30, во нардиниот период ќе можат да работат до 21 часот и 30 минути, и тоа само на терасите и со користење на 70 отсто од капацитетите.

Косово воведе полициски час, влез во земјата со тест или сертификат

По зголемениот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните...