Но и покрај ваквата изјава денеска од позицијата на директор на Јавното претпријатие „Дрисла“беше назначен Коста Начевски откако претходно од директорската позиција беше разрешен Горан Ангелов. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 јануари, 2020 18:34

Коста Начевски е назначен за директор на „Дрисла“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, изјави на вчерашната прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Депонијата Дрисла е изградена и отворена од Градот Скопје во 1994 година. Лоцирана е во југоисточниот дел од градот Скопје на оддалеченост од 14 км од центарот на градот. Се простира на површина од 76 ха, со проектен капацитет од 26.000.000 м3 депониран комунален отпад. Во проектната документација се планира дека истата ќе биде наполнета за околу 30 години, но во досегашната експлоатација од 16 години, истата е исполнета до 33 % од вкупниот капацитет, што укажува на фактот дека следните 30 години има начин на депонирање, без претходна селекција и искористување на отпадот кој може да служи како секундарна суровина (хартија, метал, стакло, пластика).

Но и покрај ваквата изјава денеска од позицијата на директор на Јавното претпријатие „Дрисла“беше назначен Коста Начевски откако претходно од директорската позиција беше разрешен Горан Ангелов. 

По изјавата на градоначалниот на Скопје,Петре Шилеговдека ги доставил  документите до Централен регистер за разрешување на Ангелов, денеска и официјално, Централниот регистар  го впиша како вршител на должноста директор на Јавното претпријатие Дрисла, Коста Начевски.

– Со ова решение од Централен регистар денеска и официјално завршува деветгодишната авантура на ВМРО-ДПМНЕ со која овој моќен градски капацитет беше даден на користење на несоодветни т.н. партнери на градот. Во периодот што следува, за исправноста на работењето на депонијата „Дрисла“ ќе одговара Град Скопје и јас лично како ваш градоначалник, рече вчера Шилегови додаде декаградот Скопје не е орган кој на каков било начин е поврзан со увоз на отпад. И прашањето е за Царинската управа.

Она што јас го имам како информација е дека легално не е внесен отпад во „Дрисла“, рече Шилегов на прес-конференцијата на која соопшти дека со депонијата „Дрисла“ повторно ќе управува Градот Скопје, рече вчера Шилегов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Така велат промените во Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, донесен во мај мината година, а примената мора да се направи до ноември, годинава.

Цигарите повторно поскапуваат- кутиите до крајот на годината стануваат двојазични

Пакувањата со по 19 цигари излегуваат од употреба, а во наредниот период сите пакувања...

Тендерот за набавка на учебници за наставата по странски јазици – кој заврши на 03.06.2020 и е уникатен затоа што се расплинува на набавка на нови учебници за СИТЕ 8 одделенија – треба по сите законски прописи да биде разрешен, односно доделен во рок од 30 дена.

Над милион евра ќе се потрошат на тендер за нови учебници кои секоја година се набавуваат

На само шест работни дена од одложениот почеток на учебната година, наставниците и...

Во текот на изминатата недела (17.09 – 23.09.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 358 возила од јавните површини.

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПОДИГНАТИ 358 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ!

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПОДИГНАТИ 358 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ! Во текот...