Продолжува сагата со стечајните работници од Еурокомпозит

Објавил: Узунов Бобан | 19 април, 2019 9:17

Кочо Анѓушев се изживува со судбината на вработените во Еурокомпозит

Фото/Текст извор: ©магазин

Вработените во Еурокомпозит остануваат пред Владата се додека не се решат проблемите на комбинатот. Тие вчера се обидоа да ја блокираат Илинденска се со цел да извршат притисок и да се сретната со вицепремиерот Кочо Анѓушев. Но, од страна на владата им било посочено дека поради малиот број нема да можат да го сторат тоа. 

Седиштето на компанијата 11Октомври-Еурокомпозит се наоѓа во градот Прилеп. Во 1978 година, како компанија под името Енергоинвест-11 Октомври беше најавена како една компанија од големо значење за националната одбрана на земјата со основна дејност производство на производи за специјална намена, како што е воена и полициска опрема и дополнителна дејност производство на термо реактивни прес маси. Денеска главно производство е воена и полициска опрема како што се балистички шлемови, елеци и штитови како и ракетни лансери.

Еве побравме барем две минути да не прими господинот вицепремиер се изживува, се изживува со нас. Сега се тргнати по митинзи а митинзите нели после 17 часот, до 16 часот се на работа. Ние не отстапуваме одовде не си одиме ако треба двајца ќе останеме нека не гледа остануваме овдека, вели еден од вработените во Еврокомпозит.

Од страна на кабинетот на Анѓушев велат дека кога тој ќе бил на работното место во Владата вработените ќе бидат повикани на средба со него.

Работниците и вчера протестираа пред владата по што беа примени на состанок но тој не вроди со плод и биле замолени до понеделник , оттаму само биле замолени до понеделник да почекаат за решение.

Работниците од Еурокомпозит веќе подолго ги бараат заостанатите 18 плати, неисплатените придонеси за речиси 7 години, како и ветената отпремнина бидејќи дел од нив доброволно прифатија да се прогласат за технолошки вишок.

Само вработените во комбинатот имаат побарувања од околу 5 милиони евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...