Без дипломатски речник - шефот на грчкото МНР со навреди кон Србија

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 јули, 2018 12:44

Коѕијас тврди дека Договорот е спас од Србија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за надворешни работи на Грција – Никос Коѕија тешко дека ќе помине со “песна на увце” следниот пат кога ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ.

Без пардон и дипломатски бон – тон шефот на грчкото МНР – Коѕијас – ги напаѓа сите кои мислат различно од него за Договорот со “државата која нема име” кој го именува како Договорот од Преспа. Прво ја обвини опозиционата ВМРО – ДПМНЕ дека се екстремни националисти кои шират говор на омраза и кои се продолжена рака на Русија кои со поддршка на влијателни олигарси со помош на монашките братства од Света Гора вршеле обиди за минирање на решението со името.

Новиот гаф на Коѕијас е упатен до Србија и властите во Белград со зборови кои тешко дека ќе останат премолчени:

“За одредени националисти во Белград кои за среќа се малцинство имам чувство дека тој договор става точка на нивните соништа регионот одново да биде ставен под нејзина хегемонија. Впрочем Србија е единствената држава во регионот што не го поздрави и поддржа договорот меѓу Скопје и Атина.”

Коѕијас заборава дека токму националистите на Александар Вучиќ и СНС се на власт во Србија иако претходно имаше тешки зборови кои ги упати директно до официјална Москва:

“Критериумите во нашата надворешна политика се диктирани од нашите национални интереси. Русија треба да сфати дека не може да не ги почитува националните интереси на друга држава само поради тоа што се чувствува посилна од неа. Такво однесување нема да прифатиме.”

Очигледно Коѕијас нема храброст да реагира само кога е во прашање Ердоган кој единствен на НАТО самитот инсистираше на официјалниот документ да се додаде фуснота дека Република Турција земјата на која и се реферира со ФИРОМ ја признава како Република Македонија.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Тој додаде дека започнува градбата на на 100 мегавати сончева електрана во Осломеј, а потоа следат и инвестиции како голема фотонапонска електрана Стипион од 400 мегавати, со развој на агрикултура од реноминараната француска компанија АКУО, изградбата на голема ветерна електрана Вирови, од реномираната германска компанија WPD.

Ковачевски од Струмица: Членството во НАТО носи инвестиции во енергетиката

„Сериозно сме посветени на инвестициите во енергетиката, бидејќи тоа е клучно во...


Повеќе од 5 години веќе немам никаков директен или индиректен контакт или комуникација со Данела Арсовска од причина што нашата комуникација беше исклучиво службена и траеше додека извршував јавни политички функции.

Лажни се и секојдневните шпекулации дека јас целосно или делумно раководам со партијата од дистанца од Будимпешта, дека Христијан Мицковски и други членови на раководството се среќаваат со мене кога доаѓаат во Будимпешта и дека јас давам некакви инструкции или на било каков начин учествувам во носењето одлуки на ВМРО-ДПМНЕ.

Потврдувам дека ниту еднаш од десетината доаѓања во Будимпешта не сум имал средба со Христијан Мицковски или некој кој е во негова придружба, ниту пак со некој од актиелното раководство на партијата (ИК и ЦК), од причина што таква средба не побарале. Зошто не побарале средба, тие најдобро знаат, но оние членови на партијата кои не се дел од сегашното раководство, кои добро ги познавам и кои побарале средба со мене, сме се сретнале на разговор кој најчесто е од пријателска природа со луѓе со кои во минатото сме соработувале“, пишува Груевски.

Груевски: Повеќе од 5 години не сум се видел со Данела, а Мицкоски никогаш не побарал да ме сретне во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски во долг статус на Фејсбук вели дека иако не...

Протестот на бугарската партија ВМРО-БНД во Благоевград, во знак на несогласување со отоврањето македонски културен клуб во овој град, ќе се одржи подалеку од местото на клубот, пред споменикот на Гоце Делчев, во центарот на градот, извести бугарската телевизија ТВ Нова.

ВМРО-БНД ЌЕ ПРОТЕСТИРА ПОДАЛЕКУ ОД КЛУБОТ „ВАПЦАРОВ“ Полиција дежура пред зградата каде ќе се отвори македонскиот културен центар

Репортерот на бугарската ТВ Нова во јавувањето во живо известува дека на околните...

Расправата во законодавниот дом се одвиваше на релација власт опозиција околу тоа дали и колу Пенов е вистинскиот избор за нов министер но не изостанаа ниту другите актуелни и политички теми.

Собранието го изгласа Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа и избра двајца уставни судии

Со 63 гласа за и 30 против Ристо Пенов и официјално избран за нов министер за локална...