Победи во вториот круг на претседателските избори на Франција на 7 мај 2017 година победувајќи ја кандидатката на Националниот фронт, Марин Ле Пен со голема разлика.

Објавил: Сара Фемина | 18 октомври, 2019 21:46

КОЈ Е ЕМАНУЕЛ МАКРОН, човекот кој и кажа НЕ на Македонија кон патот на Европската Унија?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Емануел Макрон кој се изјасни за НЕ за почеток на преговори на Македонија во Европската унија е француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

Студирал филозофија на универзитетот Париз Нантер, а во 2004 година дипломирал на Националната школа за администрација. Станал финансиски инспектор во Инспекторатот за финансии на Франција, а подоцна станал инвестициски банкар.

Бил член на Социјалистичката партија од 2006 до 2009 година и за време на првата влада на Франсоа Оланд, во 2012 година, бил назначен за заменик секретар пред да стане Министер за економија, индустрија и дигитални работи за време на втората влада на Мануел Валс, кога тој протуркал реформи наклонети за бизнисот.

Студирал филозофија на универзитетот Париз Нантер, а во 2004 година дипломирал на Националната школа за администрација.Францускиот претседател Емануел Макрон во младите години. 

Макрон дал оставка во август 2016 година за да поднесе социјал-либерална кандидатура на претседателските избори 2017. Во ноември 2016 година, Макрон објави дека на изборите ќе биде под знамето на „Напред!“ (En Marche!), движење кое тој го основа во април 2016 година. 

На патот кон претседателската функција Макрон влегува со голем ентузијазам. 
За време на изборите беа мобилизирани 50 000 полицајци, поддржани од 7.000 војници од антитерористичката операција “Сентинел” .

Францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со својата сопруга Брижит Макрон.

Ова се првите избори во Франција, одржани под висок степен на опасност, имајќи ги во предвид терористичките напади на земјата.

Победи во вториот круг на претседателските избори на Франција на 7 мај 2017 година победувајќи ја кандидатката на Националниот фронт, Марин Ле Пен со голема разлика.

Со своите 39 години, тој е најмладиот претседател во француската историја и најмлад француски водач на држава после Наполеон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Тим Тејлор водичот на проектот кој беше посветен за пронаоѓањето на 52 исчезнати американски подморници во Втората светска војна, рече дека неговиот тим го пронајде “USS Grejbek” кај пристаништето Окинава.

Пронајдена подморница која исчезна пред 75 години: 80 морнари заминаа во мисија и никогаш повеќе не се вратија!

Истражувачот Тим Тејлор ја пронајде подморницата за која се трагаше повеќе од 75 години,...

На манифестацијта во Берлин претпладнево ќе учествуваат германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и канцеларката Ангела Меркел.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Пред 30 години падна Берлинскиод ѕид- ѕидот ги разделуваше Источна и Западна Германија!

Денеска се одбележува 30-годишнината од падот на Ѕидот во Берлин, настанот кој го промени...

Блокирајќи го отворањето на преговорите на Македонија со ЕУ за време на последниот европски Совет, Макрон ги поткопа плановите за Балканот на Меркел.

ЛА ВЕРИТА: Со стоп на членството во ЕУ, македонскиот премиер е во проблеми- нова истрага за корупција!

Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев. Блокирајќи...

Самјуел Литл, Американец на издржување на три доживотни казни затвор, се изјасни за виновен за 93 убиства.

ФБИ го прогласи најмасовниот сериски убиец во САД: Признал дека убил 93 жени низ цела Америка!

ФБИ објави дека Семјуел Литл е најлошиот сериски убиец во американската историја. Серискиот...