Пропагандата на власта за претстојниот Референдум први на мета ги има социјалните мрежи во Македонија

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 август, 2018 9:59

Кој ги бојкотира #Бојкотирам?!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од социјалната мрежа Фејсбук од вчера се избришани стотици пораки со критики за владата повици за бојкот и за штетноста на договорот со Грција кои што ги напишале членови на интернет движењето #бојкотирам

Активисти на #бојкотирам обвинуваат дека пораките се бришат од страна на социјалната мрежа на Марк Закерберг откако нив ги пријавуваат луѓе координирани и платени од македонските власти.

Тие тврдат дека власта се плаши од масовноста и со бришење на постови да ја намали политичката штета.

Нивните сомнежи упатуваат на координирана акција на повеќе активисти кои по налог на луѓе од владиниот тим за комуникации и медиуми ја пријавуваат содржината на постовите со кои се повикува на бојкот како говор на омраза по што Фејсбук ги брише постовите.

Во Германија Фејсбук има вработено стотици луѓе кои што ги проверуваат спорните пријавени постови. Доколку пријавата [ report ] е неточна Фејсбук го враќа постот но за Македонија нема прецизна информација за процедурата со пријавените постови особено кога се работи за политичка позадина како во овие случаи со #бојкотирам.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

А, ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата можат и понатаму да прават сѐ што намериле против народот - но џабе им е, денес ќе ја завршиме работата.

Пратеничката на СДСМ Стојчевска позитивна со целосна заштитна КОВИД-19 опрема во Собрание

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на...

Два дена по ред следам како еден политички субјект исклучиво заради сопствени политички цели се обидува да го извалка моето име и името на компаниите во сопственост на Заеви.

Трајче Заев од Дубаи: Комбето со марихуана не е во сопственост на фирма на Заеви и ниеден од уапсените не е вработен во фирма на Заеви

По обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ, се огласи Трајче Заев, братучед на премиерот...

Од Обвинителството, пак, денеска официјално излегоа со кратко соопштение во кое велат дека е правен претрес во повеќе објекти, но ниту потврдија ниту демантираа дека е откриен дополнителен имот на експремиерот.

Груевски: Живеев во два стана на мајка ми, другите два ги користев со договор за закуп

Од Обвинителството, пак, денеска официјално излегоа со кратко соопштение во кое велат...