Како што пишуваа приштинските медиуми во неколку наврати, братот на Тачи беше нашироко слушан кога КФОР, едно време, за време на рацијата пронашол неколку стотици илјади долари во неговиот стан.

Објавил: Владо Марин | 8 октомври, 2020 20:16

КОЈ Е БРАТОТ НА ХАШИМ ТАЧИ – Шпион во Косово на кој КФОР за време на рацијата му пронајде 250.000 долари под детскиот душек

Фото/Текст извор: ©blic/магазин.ми

Гани Тачи, постариот брат на косовскиот претседател Хашим Тачи, познат на пошироката јавност по војната во Косово, пред неколку години беше уапсен и приведен бидејќи беше замешан во тепачка со две лица на сред состанок во Бирото за безбедност на Косово, објави српски Блиц!

Пред неколку години, тој поврорно имаше пресметка со поранешниот директор на „Косовска пошта“, кога го удри со тупаница во главата.

Како што пишуваа приштинските медиуми во неколку наврати, братот на Тачи беше нашироко сослушан кога КФОР, едно време, за време на рацијата пронашол неколку стотици илјади долари во неговиот стан.

БиБиСи напиша и за сомнителната деловна активност на Гани Тачи, наведувајќи дека во рацијата покрај нелегалното оружје, биле пронајдени и 250.000 американски долари во готовина, под детски душек.

Тогаш Тачи и рекол на полицијата дека парите му ги дал градежна компанија која работи во Косово, „Меридијан ресурс“, додека истата компанија потврди дека му дала 60.000 УСД на Тачи за „брокерски услуги“, поточно за да помогне во потпишување договори со неколку компании чии Администрацијата на Хашим Тачи го презеде бизнисот по војната, објави Би-Би-Си.

Приштинските медиуми наведуваат дека тој бил многу попознат во локалната заедница во која живеел, но и дека имиџот на Гани Тачи не бил многу добар.

Се шпекулираше дека тој е меѓу оние што нарачале некои убиства на Косово, како и дека се илегално се збогатил, за која известува Би-Би-Си.

Хашим Тачи е политичар кој ја извршува функцијата претседател на Косово од 7 април 2016 година. Претходно бил премиер на Косово во периодот 2008–2014, а потоа и министер за надворешни работи и вицепремиер во владата на премиерот Иса Мустафа (2014–2016). Тачи бил претседател на Демократската партија на Косово од нејзиното основање во 1999 до 2016, кога бил избран за шеф на државата. Тој бил познат и како политички водач на Ослободителна војска на Косово (ОВК), паравоена организација која учествувала во Косовската војна.

Пред војната во Косово, тој беше сопственик на мало кафуле во Скендерај.

Сепак, судејќи според пишувањето на медиумите на албански јазик, Гани Тачи работел за Одделот за државна безбедност на Југославија, до крајот на 90-тите години на минатиот век.

Тој се споменува како една од важните луѓе за време на студентските демонстрации во Приштина во 1981 година, кои беа насилно потиснати.

Се шпекулираше дека токму тој ја пуштил полицијата во студентскиот дом.
Исто така, беше напишано дека тој собирал и давал информации за таканаречената Ослободителна војска на Косово (ОВК) и Адем Јашари, основачот на ОВК. Некои приштински медиуми тврдат дека Гани Тачи продолжил да работи за српската тајна служба и по 2000 година.

Сепак, по 2000 година, тој се „пресели“ и започна сериозен бизнис во Косово со семејството Тачи.

Бројни извештаи во медиумите го споменуваат како еден од луѓето што управуваат со бизнисите на семејството Тачи на Косово, од рударството и нафтата, до енергијата и осигурувањето!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Од Владата се бара да ги преземе неопходните активности за да спречи кршење на суверенитетот и уставниот поредок на Косово!

Косово усвои Резолуција против одржување на српскиот референдум

Со 76 гласа пратениците во косовското Собрание неодамна ја усвоија Резолуцијата против...

По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите...

Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по...

Според одлуката донесена на денешната седница на косовската Влада, исто така се скратува работното време на угостителските објекти, кои наместо до 22.30, во нардиниот период ќе можат да работат до 21 часот и 30 минути, и тоа само на терасите и со користење на 70 отсто од капацитетите.

Косово воведе полициски час, влез во земјата со тест или сертификат

По зголемениот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните...