Есад Рахиќ е брат на Сеат Рахиќ-Сетко познат лик од криминалното скопско подземје

Објавил: Узунов Бобан | 12 јуни, 2019 10:01

Кој е Есад Рахиќ новиот директор на Шутка ?

Фото/Текст извор: ©kurir.mk/магазин

Ново именуваниот директор на Казнено поправниот дом Шутка Скопје, Есад Рахиќ кој доаѓа на местото на Ѓоко Котевски, е роден во Скопје, а по професија е дипломиран правник.Својата политичка кариера ја започнува како член на СДСМ, а пратеник во Собранието е од 2002 до 2006 година, каде што подоцна беше исклучен од партијата, а веќе во вториот пратенички мандат од 2006 до 2008  делува како независен пратеник.

Поранешниот пратеник од СДСМ Рахиќ во јавноста е познат по барањето за оставка на Зоран Заев на Конгресот во 2014година. 

Дали тоа што Есад Рахиќ се заканувал на новинари да не известуваат за приведувањето на неговиот брат за поседување и продажба на дрога отвора сомнежи дека мотивот да го заштити е и од лични причини ?

 Неговиот брат Сеад – Сетко Рахиќ има криминално минато  односно пред само две години беше осомничен за трговија со дрога, како организатор на криминална група која продавала кокаин во Скопје и  други градови низ Македонија. При претресот покрај дрогата беше пронајден и широк арсенал на оружје.  Сеад Рахиќ го нападна и поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски, каде што се уште случајот не добил правна разрешница.

Сеад често можеше да се забележи сликан со Зоран Заев, а во медиумите се појавија информации дека Рахиќ се фалел со писма од Заев со ветувања за слобода од затвор.

Имено, Есад Рахиќ беше еден од делегатите на Конгресот на СДСМ кога во 2014 година побара негова оставка каде што предупреди дека доколку тоа не се случи тој ќе поднесе оставка од функцијата во Централниот одбор на СДСМ.

Контроверзни изјави Рахиќ имаше и при промената на уставното име на Република Македонија каде што во гостување на една национална телевизија изјави дека доколку не помине референдумот за промена на уставното име на државата тогаш албанските општини ќе направат заедница и ќе влезат во НАТО.

Есад Рахиж има и бројни контроверзни изјави како и закани кон новинарите

Од Здружението на новинар на Македонија побараа извинување од Есад Рахиќ кога јавно им се закани на медиумите да внимаваат што пишуваат за приведувањето на неговиот брат Сеад Рахиќ бидејќи семејството Рахиќ има многу пријатели и не може да гарантира како ќе реагираат кога ќе сретнат новинар на улиците.

Ваквите непримерни изјави од страна на поранешен пратеник на СДСМ претставува директен напад врз слободата на медиумите и има за цел да ги замолчи новинарите.

ВМРО-ДПМНЕ во 2017 година на прес конференција пред Специјално јавно обвинителство обвини за неазконско вработување односно за нови 30 нови вработувања во СЈО во кои беа вработени скоро сите беа партиски членови или деца на функционери во СДСМ, меѓу која беше токму ќерката на Есад Рахиќ Берниса Рахиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на ситуацијата со коронавирусот истакна дека Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот, заради калкулантскиот однос на Заев и Филипче!

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ предложуваше мерки уште во февруари месец, но власта брутално ги одбиваше

Убеден сум во голема победа на ВМРО-ДПМНЕ но не сакам да калкулирам со бројки туку повеќе...

Лидерите на најголемите политички партии во земјата претходно ги спротивставија ставовите на ТВ Канал 5 и на ТВ 24 вести.

ЌЕ ГИ ИЗМЕРАТ СИЛИТЕ: Заев vs Мицкоски вечерва од 20.15 ч. на МТВ 1

Ова ќе биде трет ТВ дуел на Заев и Мицкоски пред предвремените парламентарни избори! Вечерва...

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец...