„Во сето ова, претседателот Трамп сериозно ја загрози безбедноста на САД и владините институции“, се вели во резолуцијата.

Објавил: Мирко Бачиќ | 11 јануари, 2021 18:17

КОЈ САКА ДА ГО УНИШТИ ТРАМП?! Претставничкиот дом официјално покрена импичмент против Доналд

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Демократите во Претставничкиот дом на САД денеска официјално ќе ја објават својата резолуција за отповикувањето на претседателот Доналд Трамп, обвинувајќи го за „поттикнување бунт“ и улогата што ја одигра во минатонеделниот упад во Капитол!

Написот ќе биде презентиран вечерва според средноевропско време кога ќе се состане Домот!

Тоа укажува на тврдењата на Трамп дека победил на изборите и неговиот говор пред насобраните на 6 јануари пред бунтовниците да упаднат во Капитол, пренесува CNN!

Демократите го обвинија Трамп за поттикнување насилство и ќе почнат нова постапка за негово отповикување!

Се цитира и поканата на Трамп со републиканскиот државен секретар од Грузија, каде претседателот го повика да „најде“ доволно гласови за Трамп за победа во таа држава.

„Во сето ова, претседателот Трамп сериозно ја загрози безбедноста на САД и владините институции“, се вели во резолуцијата.

Тој додаде дека „го загрозува интегритетот на демократскиот систем“ и го попречува мирното преминување на власта.

Со тоа ја предаде својата доверба во претседателот и очигледно го повреди народот на Соединетите држави“, се вели во текстот.

Резолуцијата за отповикување е првиот чекор на демократите кон одржување на гласање за импичмент оваа недела. Претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, синоќа рече дека ќе продолжи со презентирање на резолуцијата за отповикување на гласањето оваа недела, освен ако потпретседателот Мајк Пенс не се повика на 25-тиот амандман на Уставот.

Демократите го повикуваат Пенс да одговори во рок од 24 чаша, рече Пелоси. Доколку тоа не се случи, демократите ќе ја изнесат својата резолуција за повлекување на гласање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Вести

Грузија се уште не е членка на ЕУ. Ние сме независна, суверена земја која се стреми кон Европа и сака европска интеграција.

Грузија ѝ одговори на ЕУ: Ќе воведеме санкции за Русија кога ќе бидеме членка на Унијата

Грузија доби официјален демарш од членките на ЕУ поради неодамна обновениот воздушен...

Во меѓувреме, командантот на копнените сили на Украина рече дека украинските сили продолжиле „да се движат напред“ во близина на Бахмут.

Министерството за одбрана на Русија тврди дека го одбиле украинскиот нападот на Доњецк

Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека нејзините сили спречиле голема...

Русија користи ултра прецизни сателити за следење на движењата и акциите на вооружените сили на Украина, што ќе го промени текот на конфликтот во Украина.

Поранешен американски разузнавач: Руската армија ќе ги уништи украинските војници обучувани од НАТО

За време на контраофанзивата, руската армија ќе ги уништи војниците на украинските...