Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски Курир.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 август, 2019 11:26

Кој се офајдил од „Рекет“: Боки му давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, а се гледал и со Чедо!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сомнително, Јеремиќ повеќе пати доаѓаше во Скопје на состаноци со каде се состанувал со луѓе од опкружувањето на Боки 13, меѓу кои клучен е Зоран Башановиќ, советникот на Зоран Заев. СЗС доби пари, добиени од протестите против власта.

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски Курир.

Српски Курир објави дека Боки 13 му давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, а се гледал и со Чедо!

На тие состаноци во Скопје порано беше и Саша Мирковиќ, поранешен претседател на собранието кој е сега во затвор поради малверзација со новогодишни пакетчиња во Зајачар.

Организатор на овие состаноци бил Башановиќ, кој е добар со Јеремиќ,па средил српската опозиција да добие пари. Не се знае дали тие пари биле позајмени или не, но сигурно е дека парите биле искористени за финансирање на ротестите „Еден од пет милиони“. Станува збр за повеќе од стотина илјади евра.  Тоа практично значи дека парите освен за Јеремиќ, оделе и кај другите лидери на СЗС, Бошко Обрадовиќ и Драган Ѓилас – открива изворот на Курир.

Како што открива изворот за српски Курир, Башановиќ бил задолжен парите од Боки 13 од Македонија да ги префрли во Србија.

Отворил најмалку две трансакции вредни повеќе илјадници евра, а планот бил за време на летото да направат уште, но тој план пропадна кога Јовановски завршил зад решетки, а потоа во јавноста протече и снимка на која во Луј Витон ташна изнесува 1,5 милион евра од куќата на Орце Камчев – вели изворот.

Изворот за Курир вели дека добро се збогатиле од рекетот.

Генералниот секретар на партијата Глаз за Македонија, Љупчо Палевски за Курир.РС изјавил дека оваа бизнис шема била многу реална.

– Oд овде се финансираше се што е против српскиот претседател Александар Вучиќ. Тоа е сигурно. Од тој рекет одредени српски структури добро искористиле. Се знае дека Драган Ѓилас повеќе пати доаѓал кај Зоран Заев, а јасно е што е интересот, пари. И тоа не само за Ѓилас, туку и за целата српска опозиција. Повеќе од јасна е улогата на Башанавиќ, сите ги спои само влијание и кеш – вели Палевски.

И лидерот на ЛДП, Чедо Јовановиќ се состанувал со Боки 13 во Скопје. За тоа сведочат и фотографиите на Инстаграм кој Јовановски ги објави во септември минатата година. Седеа во еден познат скопски ресторан а во описот на фотографијата Боки 13 го нарече Чедо гостин од Белград.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...