Хашим Тачи изјави дека во блиска иднина, Косово и Албанија ќе живеат заедно во една земја

Објавил: Македонка Димкин | 26 мај, 2019 23:03

Кој се работи на планот за создавање ГОЛЕМА АЛБАНИЈА?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Актулениот косовски претседател Хашим Тачи изјави дека во блиска иднина, Косово и Албанија ќе живеат заедно во една земја.Дали Тачи овде мислел на Европа или сепак голема Албанија?

Оваа невообичаена изјава за еден шеф на држава, Тачи ја даде во северниот албански град Хас, при врачувањето на титулата почесен граѓанин на овој град.

»Вие бевте заедно со нас во војната и заедно живееме во слобода, а во блиска иднина заедно ќе живееме во една заедничка држава Косово и Албанија, рече Тачи.

Изјава на Стево Пендаровски од 2013 година: Реафирмација на проектот „Природна албанија“ од старите основни големоалбански цели од пред еден век, јасно се препознава на сите подрачја на зацртаната целина, а особено во Македонија. На територијата на западна Македонија, каде локалната власт во целост ја држат албанските кадри, албанизацијата е видлива буквално во секој чекор. Тоа отсликување на албанската превласт во животот, локално, како да ја објаснува онаа македонска поговорка „Чие е стадото, негова е и ливадата“. Најголемото попуштање на македонската влада се случи после војната во 2001 година кога албанците и на хартија го верификуваа „воениот плен“ и таа војна стратегиски беше нивна победа, но со неверојанто силниот дипломатски притисок од западните сили. Македонија бее повторно распарчана и повторно благодарение на западните сили. „Ова го докажува самиот ’Охридски договор’ кој го промени уставот на Република Македонија“, изјавил професорот Стево Пендаровски за српскиот весник Новости. Новот распад на Македонија, како што смета Пендаровски,

Понатаму тој зборуваше и за Прешевската Долина, „територии населени со Албанци во Србија“, кои според него, ќе се припојат кон Косово, без закана „по ни еден милиметар од територијата на Републиката, без да ги допрат ниту Ујман (Газивода) ниту Трепча за возврат“.

»Знаете, а јас денеска повторувам пред Вас, мажи и жени на Хас, моја заклетва и животна посветеност е Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон територијата на Република Косово без да се влијае на ни еден милиметар од територијата на Републиката Косово, ниту Трепча, ниту Ујман, ниту Митровица, ниту ќоше од косовската територија, како предуслов за национално обединување порача Тачи во својата изјава.

Признанието почесен граѓанин, како што рече градоначалникот на Хас, Адем Лала му се доделува за „ангажирањето во војната за ослободување на Косово и потоа за неговата посветеност за Косово и за сите албански територии“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести