Некст Тајм е формиран во почетокот на 2008 година по потпишувањето со План Б продукција ".

Објавил: admin@magazin | 27 март, 2019 20:21

Кој се талентираните момци од „Некст Тајм„ кои со нивната музика направија БУМ во Македонија ?

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Некст Тајм е рок дуо од Скопје, Република Македонија. Дуото е составено од двајца браќа близнаци, Мартин и Стефан Филиповски. Стефан Филиповски е фронтмен на бендот како пејач, додека Мартин Филиповски свири гитара и пее придружен вокал.

Дуото е само познат со името „Некст Тајм„ од почетокот на 2008 година, а претходно беа дел од гаражни бендови и детски музички фестивали како „Златно славејче„ и „Сидо„ од Битола.

Со објавувањето на нивниот прв албум, исто така, наречен Некст Тајм само за 8 месеци, тие стекнаа популарност и сега се важен дел од националната музичка сцена.

Некст Тајм е рок дуо од Скопје, Република Македонија. Дуото е составено од двајца браќа близнаци, Мартин и Стефан Филиповски.

Некст Тајм е формиран во почетокот на 2008 година по потпишувањето со План Б продукција “.

Помогнато од страна на композитор и текстописец Јован Јованов, дуото издаваат својот прв сингл (“не верувам во тебе”) во мај 2008 година. Стиховите на песната беа напишани од Некст Тајм со Јованов како продуцент. “Не Veruvam Vo tebe” беше на врвот веднаш на повеќе национални топ листите и брзо беше хит кој ги издигна Некст Тајм до врвот на музичката сцена во Македонија.

Во декември 2008 Некст Тајм го издадоа нивниот прв студиски албум, кој беше испечатен во голем тираж и истиот распродаден. Со нивната професионална и сериозна работа Некст Тајм ги освоија речи си сите можни награди во Македонија, меѓу нив и Евровизиската круна.

Тоа им ги отвори вратите за успех и надвор од границите на Република Македонија, а и се здобија со многу фанови или слушатели на нивната музика. Во нивната две годишна кариера имаат направено и два солистички концерти на кој можеше да се забележи огромна посетеност и атмосфера, тоа е уште еден податок колку Некст Тајм се прифатени и сакани во нашата држава.

Имаат учество на повеќе концерти надвор од границите на Р. Македонија, на покана на други евровизиски звезди, и освоено 3 место од публика на Бихачки фестивал во Босна и Херцеговина.

И покрај тоа што не се дел од музичка продукција, Некст Тајм почнаа со снимање на нивниот втор студиски албум кој е планиран да излезе во продажба на почетокот на 2011, а пред извесно време ги лансираа, сингловите „Рамо за плачење и Убава„ како најава за истиот , кој станаа вистински хитови кај младите и повозрасните луѓе во нашата држава.

Спотот за новата преработка на момците од дуото „Некст Тајм“, „Нешто ќе те питам бабо“ е најгледаното видео во нашата земја во моментов. 
За само два дена новото музичко парче на Мартин и Стефан брои повеќе од 300.000 прегледи, што е навистина извонредна бројка за толку кратко време.
Новата песна беше промовирана во понеделникот во „Драмски театар“, а на промоцијата се појавија стотици пријатели, соработници и фанови на близнаците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Интересно

Гладис ја убедувала јавноста дека е далечен потомок на славната актерка, поточно ќерка на нејзината родинина Мередит Бејкер.

Гинекологот на Мерилин Монро откри шокантна тајна: Актерката му родила ќерка на Џон Кенеди

Шокантна тајна излезе на виделина после долги години. Имено гинекологот на познатата...