Две фирми добија договори од „Македонија пат“ за чистење државни патишта во вкупна вредност која не може да надмине 1,56 милиони евра.

Објавил: Перо Милчин | 9 јануари, 2019 7:53

Кој ќе “лапне” 1,56 милиони евра од „Македонија пат“ да ги чисти патиштата?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Две фирми од Тетово и од Кавадарци, за кои не може да се најде речиси ништо на интернет, добија договори од „Македонија пат“ за чистење државни патишта во вкупна вредност која не може да надмине 1,56 милиони евра. Има ангажмани на камиони, грејдери, булдожери и багери, натоварувачи на „месечен паушал“ и на „повик“.

„Македонија пат“ склучи договори за чистење на автопати, регионални и магистрални патишта кои се во нејзина надлежност и за чистење на две фирми ќе им плати до 1,56 милиони евра за период од 5 зимски месеци. Фирмата НБ Транс Сомпану ДОО од Тетово ќе земе до 1,3 милиони евра за три дела за чистење за кои има склучено повеќе од 40 договори, а фирмата ЈА МИ експорт импорт од Кавадарци ќе добие до 266.000 евра за чистење на еден дел во кој се содржани 10 договори. 

Заедничко за двете фирми е тоа што на тендерот немале конкуренција што се гледа од базата на податоци достапни на Бирото за јавни набавки каде пишува дека имало по една понуда.

Компанијата ЈА МИ ДООЕЛ ги доби работите за „патни работи во зимски услови на сите државни патишта во РМ“ за извршување на работите во подружницата „Велес“ на „Македонија пат“. Оваа компанија склучила 10 договори за чистење на државни патишта. За неа може да се најде освен тоа што претходно добила тендери од Општина Кавадарци за чистење на улици.
За тетовската фирма НБ-Транс Сомпану ДОО исто така не можат да се најдат многу податоци . Оваа фирма доби три дела од тендерот на  „Македонија пат“ и од достапните договори се гледа дека фирмата добила за чистење патишта во западна и северозападна Македонија, во централна, во источна и во североисточна Македонија, а исто така и во југоисточниот дел до Струмица. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во изјава за медиумите Стојчев вели дека поради таткото на Боки 13, кој вчера беше осуден на шест месеци затвор поради физички напад врз свештеникот немал ниту една крштевка.

Три години немав ниту една крштевка или венчавка- Свештеникот Стојчев бара оштета

Откако вчера му беше одредена казна затвор од шест месеци на таткото на Боки 13, свештеникот...

Во однос на случајот во кој е осомничена Фросина Ременски тој вели дека кај луѓето ќе остане таа горчина и дека нема да се заборави дека министерот за внатрешни работи беше прв кој седна до Боки 13, на нивната прослава.

Калајџиев: И реков на Катица што бара со Боки, но таа тврдеше дека ништо не му фали

Во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија универзитетскиот професор Гордан Калајџиев ...

И ова трае неколку години. Револтот кај родителите расте, а децата секојдневно по неколку часови поминуваат во руинирана барака.

Децата од Лисиче учат во мизерни услови, родителите револтирани: Очајната состојба во ОУ „Димитар Македонски“ е врв на негрижата на властите

Основното училиште „Димитар Македонски“ во скопската населба Лисиче наместо достоинствени...

Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги направиле, дрворедот морал да се отстрани.

ШИЛЕГОВ ГРЕШКАТА ЈА ПОПРАВА: Нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки“...