Тој е склон кон гафови и губење контрола, а некои, дури и меѓу неговите приврзаници, се плашеа од сопнување и колапс за време на долгата битка со Доналд Трамп (74).

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 ноември, 2020 20:20

КОЈ Е ЏО БАЈДЕН: Преживеа семејни трагедии и скандали и стана претседател по трет пат(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк магазин.мк

После семејните трагедии, два неуспешни обида за освојување на Белата куќа и изборната кампања што беше нарушена од пандемијата, политичкиот ветеран Џо Бајден (77) ги убеди Американците дека тој е личноста што ќе ги обедини по Доналд Трамп.

“Можеме да ставиме крај на владеењето на претседател кој сака да не дели и да не растргне од самиот почеток. Можеме да ставиме крај на владеењето на претседател кој не знаеше како да ја заштити земјата, кој разгори оган на омраза”, рече поранешниот потпретседател на САД во последните часови од кампањата. Тоа секако би значело крај на неговата кариера на национално ниво, која триумфално ја започна на 29-годишна возраст, но долго време не уживаше во тоа поради незамислива семејна трагедија.

Семејна трагедија и емпатија како најсилен адут.

Во ноември 1972 година го прослави својот избор за американски сенатор, како петти најмлад во историјата, опкружен со среќно семејство. Еден месец подоцна, неговата сопруга и ќерката загинаа во сообраќајна несреќа, додека неговите двајца синови беа повредени.

Таа трагедија, како и смртта на најстариот син на Бо во 2015 година, ја зголемија неговата емпатија. Сочувството го претвори во негов заштитен знак. Во 2020 година тој се држи себеси исто гордо како и на почетокот на својата кариера и настапува исто страсно.

Тој е склон кон гафови и губење контрола, а некои, дури и меѓу неговите приврзаници, се плашеа од сопнување и колапс за време на долгата битка со Доналд Трамп (74).

Пандемијата, која нагло ја парализираше изборната кампања во март, го лиши од еден од неговите најсилни адути – директен контакт со гласачите. Тој ја истрча кампањата далеку од гласачите, често избегнувајќи ги новинарите, како што предупредуваа неговите критичари.

Ова е трет обид на Бајден да стане претседател, по неуспехот на демократските избори во 1988 и 2008 година.

Историска пресвртница на внатрепартиските избори

Поранешната десна рака на Барак Обама може да им противречи на критичарите со триумф на демократските прелиминарни избори, по историскиот пресврт во американската политика.

 Бајден најпрво претрпе три болни порази во Ајова, Хемпшир и Невада, а потоа освои големо мнозинство во Јужна Каролина, благодарение на афро-американските гласови, неопходни за секој демократ кој сака да оди во Белата куќа.

На крилјата на таа победа, тој брзо ја доби поддршката од другите умерени кандидати и потоа го победи големиот ривал, социјалистички ориентиран Берни Сандерс.

Наспроти тешката и долга битка од 2016 година помеѓу Сандерс и Хилари Клинтон, Бајден успеа брзо да го собере левото крило на партијата, предводена од истата цел – да го победи Доналд Трамп.

Иако Бајден се натпреваруваше, според зборовите на Барак Обама, „со најпрогресивната програма во историјата на претседателските избори во Америка“, некои од левата страна го сметаат за премногу слаб. И тие негодуваат кога тој ќе рече дека ќе го продолжи дијалогот со републиканците.

Ова е трет обид на Бајден да стане претседател, по неуспехот на демократските избори во 1988 и 2008 година.

Сенатор повеќе од 35 години (од 1973 до 2009 година), а потоа потпретседател на Соединетите држави од 2009 до 2017 година, Бајден со децении е дел од естаблишментот во Вашингтон.

Неговата политичка кариера е долга, полна со контроверзни епизоди, но и успеси со кои со задоволство се фали.

Роден во Пенсилванија, израснал во Делавер

Џозеф Робинет Бајден r.униор е роден на 20 ноември 1942 година во Скрентон, Пенсилванија. Т

ој рударски и индустриски град минуваше низ тежок период во педесеттите години. Неговиот татко барал работа во соседната држава Делавер, а потоа целото семејство го преселил во Вилмингтон. Во тоа време eо Бајден имаше десет години. 

Трамп, од друга страна, го обвинува дека ја заборавил земјата од која потекнува и ги загрозува нејзините рудници за јаглен и секторот за хидраулично кршење, ветувајќи дека ќе постигне 100% чиста енергија и неутралност на јаглерод до 2050 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...