Тајсон домонираше во Лас Вегас!

Објавил: Владо Марин | 23 февруари, 2020 9:37

Кралот се врати на тронот: Фјури го победи Вајлдер со нокаут во седмата рунда

Фото/Текст извор: ©Sportmanija

Тајсон Фјури е новиот ВБЦ шампион во тешка категорија, откако утрово го победи досегашниот првак Деонте Вајлдер. Мечот беше прекинат во седмата рунда.

Вајлдер изјави дека жали што луѓето од неговиот тим решиле да го фрлат пешкитор во рингот што значи и крај на борбата, но најави дека ќе се врати посилен.

– Во боксерски меч за светската титула во ВБЦ верзијата ноќеска во Лас Вегас, Тајсон Фјури го совлада Дионтеј Вајлдер со технички нокаут во седмата рунда.
Фјури го победи Вајлдер со нокаут во седмата рунда

„Не знам зошто од мојот тим решија да го фрлат пешкирот. Бев подготвен да се борам до крај. Сепак, нема никакво оправдување. Подобриот бокср победи. Не се чувствував најдобро пред мечот, имав многу проблеми, но тоа сега нема врска. Фјури го искористи моментот и тоа е тоа“, рече Вајлдер.

„Мора да го пофалам Деонте затоа што покажа дека има срце на шампион. Успеа да стане и да издржи седум рунди, затоа што тој е вистински воин. Сигурен сум дека повторно ќе биде првак. Ви реков што ќе се случи по овој меч, Кралот повторно се врати на тронот“, рече Фјури.

Мечот во Лас вегас го следеа 15.816 гледачи, а беше поставен нов рекорд по приходот од влезници. Вкупно заработката од влезниците беше 16,92 милиони долари, што претставува нов рекорд, а гледачите уживаа во спектаклот.

Претходниот рекорд го држеа Мајк Тајсон и Ивандер Холифилд за легендарната борба од 1997 година. Тој меч се одржа во истата сала каде што боксуваа и Фјури – Вајлдер, а тогаш приходот од влезниците беше 16,86 милиони долари. На тој меч, Тајсон му одгриза дел од увото на Холифилд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Валиева беше дел од руската репрезентација на екипниот натпревар на Олимпијадата во Пекинг пред два дена и стана првата уметничка лизгачка во историјата која изведе четирискок!

КАЈ ШАМПИОНКАТА ВАЛИЕВА ПРОНАЈДЕНА НЕДОЗВОЛЕНА СУПСТАНЦА, РУСИЈА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ

Светските медиуми денес објавија информација дека доделувањето на сетот медали...

И, наводно, тоа се случило затоа што четвртиот судија му соопштил на Пјер Веб, член на стручниот штаб на Башакшехир, дека тој е „црн“, па играчите на турскиот клуб револтирано го напуштија теренот.

СКАНДАЛ ВО ПАРИЗ: ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАР НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ПОРАДИ РАСИЗАМ: Судија навреди играч- Гостите го напуштија теренот!

Натпреварот од последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите помеѓу ПСЖ...

Задоволен сум од овој исход. Рундите траеја две минути, но имав чувство дека траат три. Среќен сум што се борев и сигурно ќе го повторам ова", изјави Тајсон по борбата.

НЕВЕРОЈАТНО: За 16 минутна борба,Тајсон доби големо БОГАТСТВО

Верувале или не, Мајк Тајсон (54) доби околу 10 милиони долари за ревијалниот боксерски...

Борбата ќе се одржи вечерва на 28 ноември во Стејплс центарот во Лос Анџелес, а закажана е прес-конференција на 29 октомври, на која борците ќе се појават со директен пренос на Јутјуб.

ИСТОРИСКИ БОКС МЕЧ: Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг, Лос Анџелес на нозе!

Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг. Тој сега има 54 години, но тренираше напорно...