Генерално, во првите натпревари гледавме малку игра, бидејќи и Ѓоковиќ и Раониќ ги решија бодовите со добри или лоши сервиси.

Објавил: Перо Милчин | 29 август, 2020 22:07

КРАЛ НА ТЕНИСОТ: Неверојатна победа на Ѓоковиќ против Раониќ за 80-ти трофеј

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако беше видно исцрпен, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ најде сили да направи пресврт по катастрофалниот прв сет и по 11-ти пат во исто толку меча, по два часа игра го совлада Милош Раониќ со 1: 6, 6: 3, 6: 4. Ноле втор пат во кариерата ја освои титулата на Синсинати мастерсот кој поради корона вирусот се играше во Њујорк.

Со победата, Новак го освои осумдесеттиот пехар во кариерата. Ѓоковиќ пред почетокот на натпреварот имаше проблеми со стомакот, проблеми со вратот, кои го следат уште од пред турнирот.

Новак го освои осумдесеттиот пехар во кариерата.

Генерално, во првите натпревари гледавме малку игра, бидејќи и Ѓоковиќ и Раониќ ги решија бодовите со добри или лоши сервиси.

Ѓоковиќ не беше на потребното ниво во однос на енергијата во првиот сет. Тој му дозволи на Раониќ уште еден прекин со двојна грешка, а Милош потоа ја заврши работата во тој дел од играта со сигурни сервиси.

Најголем проблем за Новак на овој натпревар беа подолгите бодови. Тој не успеа да добие предност во нив, што во нормални околности му успева без многу потешкотии. 

Најдобриот тенисер во светот со брза игра без да изгуби бод, се доближи на чекор до израмнување. Тој јасно покажа дека нема намера да се предаде и дека успеа да најде енергија и да се врати во игра.

На стартот на третиот сет, Новак малку забави во енергијата, што Раониќ го искористи во првите два гема и направи брејк.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис