Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

Објавил: Сара Фемина | 7 декември, 2019 18:37

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран, објави денеска иранската државна телевизија.

До експлозијата дошло во текот на церемонијата на венчавката, во четвртокот навечер во курдскиот град Сакеза, а меѓу загинатите се 5 жени и 5 деца, пренесува АП. Три повредени лица се наоѓаат во критична состојба.

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

Поради несреќата, владата во Иран петок го прогласи ден на жалост.

Иран е држава во Западна Азија а главен град е Техеран. 

Иран меѓународно бил познат под името Персија сè до 1935.
Иран е мултикултурна земја со многу етнички и јазични групи. Најголеми од нив се Персијците (61%), Азербејџан (16%), Курди (10%) и Лур (6%).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Планинарот паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загина планинар во Словенија

Во областа Острица во Словенија при пад во провалија загина планинар (69), јави дописникот...

Снегови продолжуваат да паѓаат во делови од земјата, а властите соопштија дека списокот на жртви сè уште не е конечен, пренесува Ројтерс.

СТРАШНО: Ладен бран во Авганистан усмрти најмалку 17 лица за еден ден – листата не е конечна(ВИДЕО)

Најмалку 17 лица починаа денес како резултат на ненадејниот студен бран што го зафати...

Иранските службеници рекле дека техничките проблеми се одговорни за падот на авионот на украинската компанија, кој се урнал непосредно по полетувањето од меѓународниот аеродром "Имам Хомеини", при што загинале сите 176 патници и членови на екипажот.

УКРАИНСКИОТ АВИОН ГО ПОГОДИЛ ПРОЕКТИЛ: 176 патници ни криви ни должни го изгубија животот!

Се поголеми се сомнежите во проценката на Иран дека авионот на украинската авио-компанија...