Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 7862 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 386 прекршок во изминатото деноноќие.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 јуни, 2020 12:38

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На територијата на целата држава се спроведува ограничување на движењето. Министерството за внатрешни работи во континуитет презема мерки за заштита на здравјето и животот на граѓаните.

По однос на забраната за движење во текот на изминатите 24 часа евидентирано е дека на ниво на целата држава 154 лица не ја почитувале забраната за движење, при што лишени од слобода се 130 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Поделени по Сектори за внатрешни работи, забраната за движење не ја почитувале:

СВР Битола 9
СВР Велес 5
СВР Куманово 7
СВР Охрид 11
СВР Скопје 90
СВР Струмица 12
СВР Тетово 7
СВР Штип 13

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 7862 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 386 прекршок во изминатото деноноќие.

Поделени по Сектори за внатрешни работи, уредбата за носење лична заштита во изминатите 24 часа не ја почитувале:

СВР Битола 41
СВР Велес 30
СВР Куманово 3
СВР Охрид 105
СВР Скопје 18
СВР Струмица 24
СВР Тетово 41
СВР Штип 24

Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 425 контроли во објекти при што евидентиран е 14 објекти кои не ги почитувале одлуките на владата.
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на целата држава на вкупно 249 лица им се издадени решенија за изолација, а 132 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициските службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација при што не се евидентирани лица кои не ги почитувале овие мерки.
Во државен карантин спроведени се 82 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...