Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Објавил: Мате Парлоф | 20 мај, 2022 7:00

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот на храна поттикнат од војната во Украина може да предизвика „неухранетост, масовен глад и криза која може да трае со години“ низ целиот свет.

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари. 

„Да бидеме јасни: нема ефективно решение за кризата со храна без реинтеграција на производството на храна во Украина“, рече Гутереш.

„Русија мора да дозволи безбеден извоз на житото складирано во украинските пристаништа“, истакна тој.

Сепак, тој рече дека е во интензивни разговори со Русија за да се обиде да најде решение.

Украина и Русија произведуваат 30 отсто од светската пченица и експертите се загрижени дека недостатокот на снабдување ќе значи дека милиони луѓе ќе останат гладни.

Блокадата, исто така, ги зголеми и онака високите цени на житото со речиси двојно зголемување на пченицата во изминатата година. Високите цени на енергијата – исто така делумно предизвикани од војната – го поскапеа производството на ѓубрива, дополнително зголемувајќи ги цените.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“...

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул...

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како...

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички...