Шредер е критикуван во Германија бидејќи и по почетокот на специјалната операција на руската армија во Украина, тој продолжи да одржува контакти со Русија.

Објавил: Македонка Димкин | 22 октомври, 2023 10:04

Крим е дел од историјата на Русија, Украина нема што да бара во НАТО, тврди Шрoдер!

Фото/Текст извор: ©ЦДФ

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер во интервју за „Велт“ зборуваше за украинската криза и потенцијалниот мировен план и во таа прилика рече дека Крим е дел од руската историја.

– Крим. Од кога Крим е руски? За Русија, Крим не е само регион, тој е дел од нејзината историја, рече тој.

Покрај тоа, Шредер рече дека Украина не треба да се залага за членство во НАТО бидејќи Киев не е во состојба да ги исполни потребните услови.

Исто така, екс германскиот канцелар изјави дека режимот во Киев треба да ја укине забраната за двојазичност во земјата.

– На Украина и се потребни безбедносни гаранции, а тие треба да бидат обезбедени од Советот за безбедност на ОН и Германија – додаде тој.

Шредер е критикуван во Германија бидејќи и по почетокот на специјалната операција на руската армија во Украина, тој продолжи да одржува контакти со Русија.

Нему му беа одземени и дел од привилегиите што му припаѓаат како поранешен канцелар, а имаше и обиди да биде исклучен од Социјалдемократската партија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести