Единствена придавка или географска одредница може да биде само "Античка Македонија" Егејска Македонија е наша! А исто така и Пиринска! Да живее обединета Македонија! Вардар, Егеј, Пирин!

Објавил: Македонка Димкин | 22 јуни, 2018 18:27

Кристијан Бенито, момчето што за Македонија спие на улица (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©фејсбук

Апелирам до власта и опозицијата, да не ми се лутат. Природно е да има бунт. Имено, кога неправдата станува закон, отпорот станува должност. А не е праведно да го смениме името затоа што така плукаме по гробовите на нашите предци, илјадници години наназад.

Тие се бореле за нашето име, па ќе се бориме и ние. Затоа вие терајте го своето, ние ќе го тераме нашето. Ќе видиме кој ќе победи, на крај. Ние сме сами а вие имате и поддршка од запад. Па затоа ќе си се бориме, интересно е, ако ништо повеќе. Ова е шах во живо. Па нека трае. Само ве замолувам, играта да не е прљава.

Кристијан Бенито е слободен уметник или поточно речено ентертајнер. Тој најповеќе сака да се дружи со деца и владее повеќе вештини

Стоејќи на браникот од државата! Македонија e вечна! Единствена придавка или географска одредница може да биде само “Античка Македонија” Егејска Македонија е наша! А исто така и Пиринска! Да живее обединета Македонија! Вардар, Егеј, Пирин!

Ова се најновите статуси на неговиот Фејсбук профил, каде што тој активно го искажува својот став дека устанвот име на Република Македонија не смее да се промени. Тој апелира и другите млади да го следат неговиот пример и да му се приклучат.

Кристијан же биде дел од тимот на најавените протести под мотото Млади за Македонија закажани за утре 23. Јуни 2018

Се очекуваат многу млади луѓе да им се приклучат

Утре 20 часот пред СОБРАНИЕ НА РЕПУУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

-Знаете зошто Апостол не казнува за одбивање фалц-попис? Затоа што над 200.000 Македонци досега одбиле да се попишат! Ако почнат да пишуваат казни, ќе има евиденција, а вака нема траг.

Апасиев: Над 200.000 Македонци одбиле да се попишат

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, објави дека над 200.000 Македонци одбиле да...

-ВМРО-ДПМНЕ уште вечерва се става на располагање да помогне во надминување на состојбата. Изразуваме надеж дека нема човечки жртви.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се става на располагање да помогне за пожарот во Тетово

Апелираме за итна и брза мобилизација на институциите во справување со катастрофалниот...

Ве молам за грижа и висока граѓанска одговорност, семејна и индивидуална свест, затоа вакцинирајте се и не двоумете се!, напиша Ахмети.

Ахмети: Добивам кобни вести од најблискиот круг, вакцинирајте се!

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети преку објава на својата...